Z myślą o ekologii

 

W ramach programu Interreg Central Europe 2014-2020 w ProNaturze gościła delegacja 9 miast europejskich. Była to okazja do zapoznania się z najlepszymi praktykami w zakresie efektywności energetycznej realizowanymi przez miasto Bydgoszcz.

Miasto Bydgoszcz, jako jeden z 10 partnerów Międzynarodowego Projektu Interreg Central Europe 2014-2020: CitiEnGov Miasta dla dobrego zarządzania energią, w dniach 3 - 5 kwietnia 2017 r. było gospodarzem Spotkania Partnerów Międzynarodowych. Bydgoszcz odwiedziły delegacje z 9 miast europejskich (m.in. Włochy, Austria, Chorwacja, Słowenia, Węgry, Niemcy), które oprócz obrad dotyczących zagadnień Projektu CitiEnGov, miały możliwość zwiedzenia Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Członkowie delegacji z dużym zainteresowaniem przyglądali się nowoczesnej instalacji. Wymieniono doświadczenia w zakresie dobrych praktyk funkcjonowania nowoczesnego systemu gospodarki odpadami.

- To spotkanie to nie tylko możliwość pokazania naszej Spółki partnerom branżowym. To także duże wyróżnienie, że znaleźliśmy się w agendzie tego międzynarodowego przedsięwzięcia - mówił wiceprezes zarzadu ProNatury Dariusz Gręzicki.

Program Interreg Central Europe 2014-2020 dotyczy współpracy w zakresie strategii niskoemisyjnych w Europie Środkowej. Jego zadaniem jest poprawa terytorialnych strategii energetycznych i polityk mających wpływ na łagodzenie skutków zmian klimatycznych. Projektu zaplanowany został na okres od 1 czerwca 2016 r. do 31 maja 2019 r.

Partnerem wiodącym projektu jest SIPRO Agencja Rozwoju-Ferrara SIPRO z Włoch, pozostałymi partnerami są Miasto Bydgoszcz (Polska), Centrum Innowacji W.E.I.Z.  (Austria), Miasto Split (Chorwacja), Gmina Grodzisk Mazowiecki (Polska), Agencja energetyczna Golea, Nova Gorica (Słowenia), Władza regionalna Hajdu-Bihar, Debreczyn (Węgry), LEAG Lokalna Agencja Energetyczna Gorenjska (Słowenia), Sinergis srl (Włochy), Miasto Ludwigsburg (Niemcy).

Cele szczegółowe dotyczące projektu zakładają opracowanie i wdrożenie zintegrowanych planów terytorialnych w celu zwiększenia wykorzystywania odnawialnych źródeł energii i poprawy efektywności energetycznej, projektowanie i testowanie koncepcji i narzędzi do poprawy zarządzania energią w miastach, poprawę definicji strategii niskoemisyjnych i polityk dostosowanych do obszarów w Europie Środkowej energii. Podstawą wprowadzenia procesu zarządzania energią w jednostkach samorządu terytorialnego jest posiadanie kompetentnych służb, które będą odpowiednimi partnerami dla przedsiębiorstw energetycznych oraz firm eksperckich. Każdy samorząd szuka dobrych rozwiązań w zakresie zarządzania energią  i ustala swoje struktury organizacyjne. Niewiele jest komórek zarządzania energią i środowiskiem w formie wyodrębnionej struktury i z przypisaną odpowiedzialnością.

 

img_9483
img_9483 img_9483