Jubileusz dziesięciolecia istnienia spółki ProNatura to idealny moment, żeby zaprezentować nowy film promocyjny. Zobaczcie, jak instalacje należące do firmy prezentują się z lotu ptaka. Poznajcie też historię spółki i sprawdźcie, jak w ciągu dekady pomysł zmienił się w prężnie działające przedsiębiorstwo.
Tak się zaczęło
Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Spółka z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy została zawiązana przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy aktem notarialnym (Repertorium A nr 9553/2007) w dniu 7 listopada 2007 roku, na podstawie uchwały nr XX/257/07 Rady Miasta Bydgoszczy z dnia 24 października 2007 roku w sprawie utworzenia spółki pod firmą Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bydgoszczy. Do teraz wszystkie udziały posiada Miasto Bydgoszcz.
Spółka została powołana jako samodzielny podmiot prawa handlowego, w celu realizacji zadań własnych gminy w zakresie gospodarki odpadami, utrzymania czystości i porządku oraz ochrony środowiska. Jako podstawowe zadanie spółki określono budowę, utrzymanie i eksploatację regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych, odzysk i unieszkodliwianie odpadów oraz odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.
Pierwsza siedziba Spółki mieściła się przy ul. Prądocińskiej 28 w Bydgoszczy. Pierwszym Prezesem Zarządu został Mieczysław Serafin, a następnie kolejno tą funkcje sprawowali Lech Głowacki (w latach od 6 czerwca 2011 r. do 9 lipca 2013 r.) oraz najdłużej na tym stanowisku w historii firmy - Konrad Mikołajski (od 9 lipca 2013 r. do chwili obecnej). Wraz z rozwojem Spółki zatrudnienie wzrosło od kilkudziesięciu do ponad 250 osób. W ciągu 10 lat ProNatura stała nie tylko znaną marką, ale i dużym zakładem pracy oraz atrakcyjnym miejscem zatrudnienia dla bydgoszczan i nie tylko.
Powstanie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych
21 marca 2008 roku rozpoczęliśmy realizację przełomowej dla gospodarki odpadami w regionie inwestycji – budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Koszt Projektu zgodnie z umową o dofinansowanie unijne wyniósł: 522 571 276 zł (w tym kwota unijnego wsparcia to 255 773 152 zł). Wybudowanie ekoelektrociepłowni zapewniło nie tylko wypełnienie unijnych zobowiązań w zakresie odzysku surowców i redukcji składowania odpadów na składowiskach, ale pozwoliło także uniknąć ewentualnych kar za niewywiązanie się z zobowiązań, wynikających z akcesji Polski do Unii Europejskiej. ZTPOK to instalacja nowoczesna, spełniająca kryteria najlepszej dostępnej techniki i technologii, bezpieczna dla ludzi i środowiska, odzyskująca energię cieplną i elektryczną. W ramach Projektu wybudowano także Stację Przeładunkową Odpadów (SPO) w Toruniu oraz Kompostownię przy ul. Prądocińskiej w Bydgoszczy.
- Realizacja tej inwestycji była wielkim wyzwaniem nie tylko dla ProNatury, ale i dla Bydgoszczy, bo staliśmy się wzorem dla innych miast. Budowa była rekordowa pod wieloma względami: prace budowlane wykonano w ciągu 787 dni, a podczas betonowania płyty fundamentowej bunkra na odpady ułożono 530 ton stali zbrojeniowej i wylano 2109 m3 betonu. Prace te trwały nieprzerwanie 35 godzin - wspomina wiceprezes zarządu Dariusz Gręzicki, wówczas odpowiedzialny za realizację inwestycji – nadzór nad Jednostką Realizującą Projekt.
ProNatura to nie tylko ZTPOK
ProNatura jest właścicielem nowoczesnego Zakładu Gospodarki Odpadami. Na ulicę Prądocińską 28 w Bydgoszczy trafiają niemal wszystkie odpady komunalne wyrzucane przez mieszkańców miasta i okolic.
Przy wjeździe na teren kompleksu odpady są ważone, kontrolowane, rejestrowane i kierowane do odpowiedniej instalacji przetwarzania, a miejscem ich sortowania jest Stacja Segregacji Odpadów, która została oddana do użytkowania w lipcu 2003 roku. Pojemność SSO wynosi 120 tys. ton. Sortowane jest tam szkło, chemia gospodarcza, makulatura (karton, gazeta), tworzywa sztuczne (butelki PET, folie bezbarwne i mix), metale (żelazne i nieżelazne). Odpady przeznaczone do recyklingu trafiają do zakładów zajmujących się ich powtórnym przetworzeniem.
W ramach projektu budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego, na terenie bydgoskiego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów przy ul. Prądocińskiej 28 w Bydgoszczy powstała nowoczesna kompostownia kontenerowa na selektywnie zbierane odpady ulegające biodegradacji. Maksymalna wydajność instalacji, której zasięg obejmuje subregion bydgoski, wynosi 4 tys. Mg/rok. Pierwsze próby jej działania rozpoczęto w lipcu 2015 roku, wykorzystując technologię fazy kompostowania intensywnego (początkowa) - zwaną także wysokotemperaturową oraz fazy dojrzewania kompostu - nazywanej kompostowaniem mezofilowym. W wyniku procesu kompostowania z biologicznie aktywnych odpadów otrzymywany jest kompost posiadający wartości nawozowe, nadający się do bardzo szerokiego wykorzystania.
W skład kompleksu wchodzi także jedyny w woj. kujawsko-pomorskim czynny mogilnik, który złożony jest ze składowiska odpadów niebezpiecznych (o pojemności 30000 m3, szerokości eksploatacyjnej komory 9 m, długości 30 m i wysokości 7m i pojemności eksploatacyjnej mogilnika 21 420 m3) oraz balast (składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne o powierzchni 5 ha, pojemności 1 050 000,00 m3 , ilości odpadów do złożenia 180 tys. Mg/rok, wysokość niecki 15 m, głębokość niecki 4 m).
Dziesięciolecie istnienia ProNatury otwiera kolejny rozdział jej działalności, stawiając przed firmą nowe wyzwania
- Z okazji dziesięciolecia firmy pragnę podziękować wszystkim naszym klientom, dostawcom oraz pozostałym partnerom za dotychczasową owocną współpracę i zaufanie, jakim nas obdarzyli. Nasz sukces nie byłby możliwy bez pracowników Pronatury, którym dziękuję za zaangażowanie, ich kompetencje oraz entuzjazm – mówi Konrad Mikołajski, prezes zarządu bydgoskiej spółki.
Liczymy jak zawsze na sugestie, uwagi i opinie z Państwa strony, które stanowią dla nas zawsze cenny drogowskaz podczas podejmowania kluczowych decyzji związanych z funkcjonowaniem spółki.
Zobaczcie najnowszy film promocyjny ProNatury
Tak dzisiaj wygląda Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów przy ul. Ernsta Petersona w Bydgoszczy, Zakład Gospodarki Odpadami przy ul. Prądocińskiej w Bydgoszczy oraz Stacja Przeładunkowa Odpadów przy ul. Kociewskiej w Toruniu.
Zapraszamy do obejrzenia filmu na naszym kanale YouTube TUTAJ
ProNatura „wczoraj” i „dziś”
Galeria zdjęć