Na ulicach coraz częściej można zobaczyć pojazdy elektryczne. Nie są to jednak tylko samochody osobowe, ale także dostawcze, bo firmy szukają ekologicznych i nowoczesnych rozwiązań. ProNatura również postawiła na zakup ekonomicznego, bezemisyjnego auta typu furgon. Flotę Spółki zasilił w pełni elektryczny MAN eTGE.

 

Napędzany jest przez wydajny silnik elektryczny, zasilany z akumulatora litowo-jonowego, co pomaga chronić środowisko, bo redukuje szkodliwe emisje w powietrzu. Akumulator ten ładowany jest zarówno z zewnętrznej sieci elektroenergetycznej, jak również poprzez rekuperację podczas hamowania. Odzyskiwana jest energia kinetyczna pojazdu, która jest przekształcana na energię elektryczną i przechowywana w akumulatorze. Furgon jest w praktyce bezgłośny.

Ładowarka, tzw. Wallbox zamontowana jest na terenie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy, a zatem hasło umieszczone na boku pojazdu: „Napędzany energią z odpadów”, to nie metafora, ale w rzeczywistości ładowany jest energią elektryczną wytworzoną w procesie spalania śmieci w ekoelektrociepłowni.

Nowy MAN przeznaczony jest do oczyszczania miasta, tj. sprzątania przystanków, koszy ulicznych, chodników i ścieżek rowerowych. Można go zobaczyć podczas pracy na obszarze całej Bydgoszczy.

20230816 133426