Zapraszamy do lektury opracowania, które pokazuje, jak wyglądała kiedyś gospodarka odpadami w mieście!

Postanowiliśmy zebrać najważniejsze fakty i daty, tak by nie tylko odpowiedzieć na Państwa liczne pytania dotyczące historii naszej branży, ale i pokazać jak przez lata zmieniała się ta jedna z kluczowych sfer funkcjonowania miasta.

Historia gospodarki odpadami w Bydgoszczy sięga 1672 r., kiedy to burmistrz Bydgoszczy Jakub Froszek wydał właścicielom domów polecenie oczyszczania ulic i wywozu śmieci.
W 1866 r. Rada Miejska w Bydgoszczy podjęła uchwałę o powołaniu do życia zakładu, do którego zadań należało utrzymanie czystości w mieście. Te i wiele innych historycznych ciekawostek możecie przeczytać w przygotowanym przez ProNaturę opracowaniu poświęconym historii gospodarki odpadami w mieście.

Rys historyczny stworzony został w oparciu o materiały kronikarskie – zwłaszcza te powstałe w przedsiębiorstwie usług sanitarno-porządkowych Sanipor (później Lobbe/Remondis) oraz publikację autorstwa Elżbiety Sokołowskiej pt. „15 lat Zakładu Robót Publicznych
w Bydgoszczy”. Zebrane fakty zostały skondensowane i opracowane w spójnej publikacji.
- Chcemy wzbogacić nasze działania na polu edukacji ekologicznej w ten jakże ważny wątek historyczny. Nie tak dawno przecież odrestaurowaliśmy starą śmieciarkę, która jest wyeksponowana w siedzibie firmy – mówi Konrad Mikołajski, prezes zarządu ProNatury.

Przeczytaj artykuł: ProNatura odrestaurowała historyczną śmieciarkę.

Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych, gdzie po kolei odkrywać będziemy kolejne karty „odpadowej historii”.

POBIERZ PEŁNE OPRACOWANIE

POBIERZ SKRÓT W WERSJI PREZENTACJI