Darmowy prąd z paneli fotowoltaicznych, przestrzeń dająca drugie życie przedmiotom domowego użytku, ścieżka edukacyjna dla najmłodszych oraz wypożyczalnia przyczepek – to wszystko znajduje się w nowoczesnych miejskich PSZOKACH. Efektywne wykorzystanie środków unijnych sprawiło, że Bydgoszcz znów stała się liderem w budowaniu punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych za pieniądze unijne.
Dzisiejsza (18 kwietnia) konferencja prasowa służyła promocji nowoczesnych miejsc na mapie Bydgoszczy, do których bez dodatkowej opłaty zawieziemy kłopotliwe odpady powstające w naszych domach. Pozostałości po remoncie, stare meble, opony samochodowe czy chemikalia oraz leki zostaną we właściwy sposób zagospodarowane przez miejską spółkę ProNatura, która będzie zarządzać PSZOKAMI. Miejsce spotkania było nieprzypadkowe - w PSZOKU przy ul. Inwalidów powstała specjalna sala edukacyjna, która pozwoli na edukowanie najmłodszych w zakresie recyklingu i proekologicznych zachowań.
Ochrona środowiska to jeden z priorytetów Unii Europejskiej. W związku z tym nasze miasto uzyskało ponad 5,7 mln dofinansowania unijnego na budowę Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, które są popularne w Europie. Wartość całego projektu wynosi ponad 8,2 mln zł. Miasto Bydgoszcz po raz kolejny stało się liderem w Polsce pod względem otrzymanego dofinansowania w ramach projektów zrealizowanych z programu funduszowego „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014 – 2020.
Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych to miejsca, które powstały po to, by nie martwić się co zrobić ze śmieciami, które pojawiają się w naszych domach okazjonalnie, a wymagają prawidłowego zagospodarowania. Są to:
• Odpady zielone
• Chemikalia
• Leki
• Zużyte baterie i akumulatory
• Sprzęt elektryczny i elektroniczny
• Meble i odpady wielkogabarytowe
• Odpady budowlane i rozbiórkowe
• Zużyte opony, z pojazdów o masie całkowitej do 3,5 t.
• Odzież i tekstylia
• Popioły
Miejskie ekologiczne PSZOKI znajdują się w trzech lokalizacjach – czynne są codziennie w godz. 8 – 20 (z wyłączeniem niedziel i świąt).
• ul. Ołowiana 43
• ul. Jasiniecka 7a
• ul. Inwalidów 15
Co nas czeka w 2020 roku?
Od 1 stycznia 2020 roku wszystkich mieszkańców naszego kraju czekają zmiany w zasadach segregowania odpadów komunalnych. Od przyszłego roku segregować będziemy oddzielnie metale i tworzywa sztuczne (pojemnik żółty), szkło (pojemnik zielony), papier (pojemnik niebieski), odpady BIO (pojemnik brązowy) i odpady zmieszane (pojemnik szary). Dla mieszkańców Bydgoszczy oznacza to, że pojawią się dwa nowe pojemniki na papier i odpady bio. W związku z tym pojawiło się pytanie dotyczące częstotliwości odbierania wszystkich pięciu frakcji odpadów.
O zdanie zapytaliśmy mieszkańców w konsultacjach społecznych, które były prowadzone w dniach 21 stycznia – 18 lutego br. Z ponad 1,7 tysiąca uwag i opinii mieszkańców wynikła potrzeba częstszego odbierania odpadów wielkogabarytowych z zabudowy wielorodzinnej, odbierania odpadów przez cały rok z Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz konieczność zwiększenia frakcji odpadów przyjmowanych w PSZOK.
Z całościowym raportem można zapoznać się TUTAJ.
Materiały z dzisiejszej konferencji prasowej znajdują się TUTAJ.
Film promocyjny znajduje się TUTAJ.
Źródło: bydgoszcz.pl