Z myślą o ekologii

W ProNaturze 5 lipca gościliśmy przedstawicieli Zakładu Utylizacyjnego Sp. z o.o., gdzie trwa proces wyboru wykonawcy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów.

Warto wiedzieć (jak informuje portalkomunalny.pl), iż ZUT w Gdańsku ogłosił właśnie, które oferty będą brały udział w przetargu na wybudowanie spalarni odpadów. Instalacja ma powstać do 2020 r. O możliwość zrealizowania inwestycji ubiegało się początkowo kilkanaście firm. Spośród nich wybrano tzw. krótką listę. Wśród podmiotów, które złożyły ostateczne oferty jest włosko-francuski wykonawca: Astaldi z TIRU i Termomeccanica Ecologia. Te dwie włoskie firmy, jako AsTer to wykonawcy bydgoskiej instalacji (konsorcjum Astaldi i Termomeccanica Ecologia).

Celem spotkania było zapoznanie zespołu projektowego, realizującego projekt budowy spalarni w Gdańsku z doświadczeniami z okresu projektowania, budowy, rozruchu i pierwszego roku eksploatacji ZTPOK w Bydgoszczy.

Instalacja w Gdańsku, o mocy przerobowej ok. 160 tys. ton rocznie (ZTPOK w Bydgoszczy – 180 tys. ton/rok) będzie zlokalizowana w Szadółkach. Docelowo utylizowane będą tam odpady z regionu gdańskiego, tczewskiego i kwidzyńskiego.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. Prezes Zarządu ProNatury Konrad Mikołajski, Wiceprezes Zarządu Dariusz Gręzicki oraz Dyrektor ZTPOK Tomasz Gulczewski, którzy odpowiadali na pytania Członków Zarządu, Zespołu Projektowego i Doradców Zakładu Utylizacyjnego Sp. z o.o. w Gdańsku.

Przypominamy, iż w listopadzie ub. roku gościliśmy w ProNaturze kilkudziesięcioosobową grupę rajców, urzędników i pracowników sektora usług komunalnych. Więcej…

http://pronatura.bydgoszcz.pl/aktualnosci/887-bydgoska-instalacja-wzorem-dla-gdanska