Z myślą o ekologii

 

ProNatura uczestniczyła w spotkaniu organizacji PREWIN, które odbyło się w Wesel w Niemczech, w dniach 9-10 listopada br. Następna konferencja odbędzie się w Bydgoszczy w czerwcu 2018 r.


PREWIN to jedna z czołowych europejskich organizacji zrzeszających operatorów instalacji termicznego przekształcania odpadów, dostawców technologii oraz usług. Jesteśmy pierwszą i jedyną polską spółką, która została zaproszona do udziału w spotkaniu tego grona. Wzięło w nim udział ponad 120 przedstawicieli podmiotów – członków organizacji z ponad 15 krajów unijnych.
PREWIN Network powstała w 2000 r. W jej skład wchodzi ok 75 podmiotów z państw UE wśród których prym wiodą operatorzy instalacji termicznego przekszatłcania odpadów komunalnych, firmy odpowiedzialne za projektowanie i realizację inwestycji tego typu, przedsiębiorstwa serwisujące instalacje, dostawcy produktów i usług oraz podmioty badawcze. Misją PREWIN jest wsparcie rozwoju branży WtE (Waste to Enerdgy – ang. “Energia z Odpadów”), poprzez poprawę efektywności przy poszanowaniu środowiska naturalnego (Więcej www.prewin.eu).
Wcześniej, w maju br., odbyła się techniczna wizyta  przewodniczącego PREWIN, dr. Roberta van Kessel w Bydgoszczy. W trakcie spotkania w Wesel oficjalnie zapowiedział oficjalnie, że gospodarzem kolejnej edycji będzie ProNatura, a konferencja odbędzie się w Bydgoszczy, w dn. 7-8 czerwca 2018 r.
- To wielkie wyróżnienie dla ProNatury. Nasza pozycja na krajowym rynku jest już mocno utrwalona. Zapracowaliśmy na nią zwłaszcza w pierwszym roku eksploatacji ZTPOK. Podpatrują nas i stawiają za przykład inne polskie miasta. Tym bardziej cenne dla nas jest to, iż stajemy się widoczni na arenie międzynarodowej. Warto podkreślić, że to kolejny duży krok w 10-letniej historii ProNatury. Jeszcze nie uchichły echa Forum Polsko – Ukraińskiego, które zorganizowaliśmy w Bydgoszczy w 2016 r.  Dbamy więc o relacje zarówno z  partnerami ze wschodu, jak i zachodu – podkreśla prezes zarządu ProNatury, Konrad Mikołajski.
Spotkania mają na celu wymianę doświadczeń w ekslpatacji instalacji. Każde z nich poświęcone jest wybranemu zagadnieniu. Pierwszego dnia odbywają się prezentacje, wykłady oraz panele dyskusyjne, a nazajutrz ma miejsce wizyta studyjna w instalacji. Nasi pracownicy mieli możliwość wymiany doświadczeń w zakresie eksploatacji kotłów oraz innych zagadnień zw. z tzw. utrzymaniem ruchu. W drugiej części spotkania odbyła się prezentacja instalacji termicznego przekształcania odpadów Asdonkshof, która niedawno świętowała swoje 20-te urodziny. Instalacja ta jest znacznie większa od bydgoskiej – choćby ze względu na fakt, iż w jednym miejscu znajdują się: ekoelektrociepłownia, kompostownia dla odpadów zielonych, hale segregacji surowców wtórnych i dawne wysypisko (w Bydgoszczy wymienione obszary działalności ProNatury mieszczą się odpowiednio przy ul. Ernsta Petersona i Prądocińskej), a jej znakiem szczególnym jest ponad 200-metrowy komin!