O zagadnieniach związanych z termicznym przekształcaniem odpadów i nowoczesnym systemie gospoarki odadami mówiono w Toruniu podczas specjalnej konferencji samorządowej zaorganizowanej przez ProNaturę.

O zagadnieniach związanych z termicznym przekształcaniem odpadów i nowoczesnym systemie gospodarki odpadami mówiono w Toruniu podczas specjalnej konferencji samorządowej zorganizowanej przez ProNaturę.
        
 
        We wtorek 8 września w Toruniu odbyła się organizowana przez spółkę ProNatura konferencja samorządowa pt. „Termiczne przekształcanie odpadów komunalnych w nowoczesnym systemie gospodarki odpadami” poświęcona zagadnieniom związanym z Zakładem Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy. W konferencji udział wzięło ok. 100 gości, a wśród nich m.in. samorządowcy, przedstawiciele instytucji zajmujących się gospodarką odpadami, ochroną środowiska i termicznym przekształcaniem odpadów.
     Odczyty zostały wygłoszone przez wyśmienitą kadrę naukową, która od lat pracuje nad zagadnieniami utylizacji odpadów poprzez ich spopielanie. Wśród prelegentów znaleźli się: Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta Torunia ("Zmiana sposobu funkcjonowania gospodarki odpadami z perspektywy Urzędu Miasta"), prof. dr hab. Jerzy Gaca („Czy musimy termicznie utylizować odpady?”), prof. dr hab. Włodzimierz Urbaniak („Nowoczesne metody unieszkodliwiania i zagospodarowania stałych odpadów z procesów spalania w ZTPOK”), dr inż. Jacek Cieściński ("Termiczne przekształcania odpadów komunalnych w kontekście ich składowania po 1 stycznia 2016 roku") oraz dr inż. Krzysztof Jagodziński („Konstrukcje palenisk rusztowych i bezrusztowych w zakładach termicznego przekształcania odpadów i ich wpływ na przebieg procesu spalania i oddziaływanie na środowisko”).
     Podczas obrad odbył się także wyjazd do Stacji Przeładunkowej Odpadów. Uczestnicy mieli unikalną szansę m.in. wejścia do portierni, budynku pras, zaplecza socjalnego, hali rozładunkowej, magazynu czy wagi samochodowej.  – Obiekt przy ul. Kociewskiej wyposażony został w najnowocześniejszy sprzęt technologiczny, w tym m.in. przenośnik odpadów, prasy, biofiltr czy specjalny system wentylacji oraz oczyszczania powietrza - wyjaśnia Konrad Mikołajski, prezes spółki ProNatura, inwestora projektu. - Docelowo, za pośrednictwem stacji, do bydgoskiej instalacji trafiać będzie 60 tys. ton odpadów rocznie – dodaje.
1441728034
1441728034 1441728034