ProNatura już po raz kolejny jest partnerem Bydgoskiego Festiwalu Nauki. W ramach tego wydarzenia będą mieli Państwo okazję zwiedzenia nowoczesnej ekoelektrociepłowni, która wytwarza energię elektryczną i cieplną z odpadów komunalnych.

Wszystkich chętnych zapraszamy 22 maja 2019 r. (I tura zwiedzania rozpocznie się o godz. 10.00, II tura zwiedzania rozpocznie się o godz. 12.00, III tura zwiedzania rozpocznie się o godz. 13.30) do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Podczas ok. półtoragodzinnego spaceru po obiekcie przewodnik zaprezentuje gościom m.in. centralną dyspozytornię, pomieszczenia techniczne czy tzw. „bunkier na odpady”.

Szczegóły dotyczące m.in. rejestracji można znaleźć tutaj:

- I tura zwiedzania: https://festiwalnauki.bydgoszcz.pl/wydarzenia/2018/2456-zwiedzanie-zakladu-termicznego-przeksztalcania-odpadow-komunalnych-w

- II tura zwiedzania: https://festiwalnauki.bydgoszcz.pl/wydarzenia/2018/2457-zwiedzanie-zakladu-termicznego-przeksztalcania-odpadow-komunalnych-w

- III tura zwiedzania: https://festiwalnauki.bydgoszcz.pl/wydarzenia/2018/2458-zwiedzanie-zakladu-termicznego-przeksztalcania-odpadow-komunalnych-w


ZTPOK zlokalizowany jest przy ul. Ernsta Petersona 22 (na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego). Dojechać można tam m.in. komunikacją miejską - linia nr 68 (przystanek: Park Przemysłowy/Exploseum) lub samochodem - do dyspozycji jest parking przed budynkiem administracyjnym.

Bydgoski Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową, organizowaną co roku przez środowiska akademickie oraz środowiska pozauczelniane. W tym roku Bydgoski Festiwal Nauki odbędzie się od 22 do 26 maja. Tradycyjnie już wszystkie wykłady i warsztaty podzielono na ścieżki tematyczne: artystyczną, humanistyczną, nauk o zdrowiu, nauk ścisłych, przyrodniczą, społeczną oraz techniczną. 

Festiwal odbywa się od 2010 roku i każda kolejna edycja udowadnia, że nauka nie jest nudna. Maksymą Festiwalu jest hasło: „Złap bakcyla nauki”. Dzięki zaangażowaniu pracowników naukowo-dydaktycznych, studentów, partnerów bydgoskich uczelni uczestnicy Festiwalu mogą przekonać się, jak bardzo inspirująca i fascynująca jest nauka.

Celem Festiwalu jest popularyzacja nauki, kultury i sztuki, promocja wśród mieszkańców Bydgoszczy i regionu najważniejszych osiągnięć naukowych, technicznych, a także rozbudzenie zainteresowań szeroko rozumianą kulturą i sztuką.

Bydgoski Festiwal Nauki jest największym tego typu wydarzeniem w Bydgoszczy. W gronie organizatorów są: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, Wyższa Szkoła Gospodarki, Collegium Medicum UMK oraz Bydgoska Szkoła Wyższa. Warto zaznaczyć, ze do współpracy przy tworzeniu oferty programowej zgłasza się wiele jednostek zewnętrznych, takich jak np. uczelnie wyższe, szkoły, biblioteki, instytucje kultury, straż pożarna, policja czy firmy prywatne, stowarzyszenia, fundacje.

Źródło: https://festiwalnauki.bydgoszcz.pl/o-festiwalu