Z myślą o ekologii

ProNatura po raz kolejny partnerem Bydgoskiego Festiwalu Nauki.

 

W tym roku Bydgoski Festiwal Nauki odbędzie się od 24 do 27 maja. Na miłośników nauki będzie czekać ponad 880 wydarzeń. Tradycyjnie już wszystkie wykłady i warsztaty podzielono na ścieżki tematyczne: artystyczną, humanistyczną, nauk o zdrowiu, nauk ścisłych, przyrodniczą, społeczną oraz techniczną. Organizatorami BFN są bydgoskie uczelnie: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, Wyższa Szkoła Gospodarki, Collegium Medicum UMK oraz Bydgoska Szkoła Wyższa.

ProNatura po raz kolejny jest partnerem Festiwalu, dlatego w ramach BFN będą mieli Państwo okazję zwiedzenia bydgoskiej elektrociepłowni, która stanowi jedyny w regionie przykład kogeneracji, czyli jednoczesnej produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Wszystkich chętnych zapraszamy 26 maja od godziny 10.00 do 14.00 na ul. Ernsta Petersona 22. W tym roku dodatkową atrakcją będzie „ekobus”, czyli mobilne laboratorium, które stanie w kampusie UTP przy ul. Kaliskiego 7 w godzinach od 9.00 do 14.00. Animatorzy, wraz z maskotką – bocianem Bogusiem, będą opowiadać o właściwej segregacji odpadów.

Bydgoski Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową, organizowaną co roku przez środowiska akademickie oraz środowiska pozauczelniane. Festiwal odbywa się od 2010 roku i każda kolejna edycja udowadnia, że nauka nie jest nudna. Maksymą Festiwalu jest hasło: „Złap bakcyla nauki”. Dzięki zaangażowaniu pracowników naukowo-dydaktycznych, studentów, partnerów bydgoskich uczelni uczestnicy Festiwalu mogą przekonać się, jak bardzo inspirująca i fascynująca jest nauka.

Celem Festiwalu jest popularyzacja nauki, kultury i sztuki, promocja wśród mieszkańców Bydgoszczy i regionu najważniejszych osiągnięć naukowych, technicznych, a także rozbudzenie zainteresowań szeroko rozumianą kulturą i sztuką.

Bydgoski Festiwal Nauki jest największym tego typu wydarzeniem w Bydgoszczy. W gronie organizatorów są: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, Wyższa Szkoła Gospodarki, Collegium Medicum UMK oraz Bydgoska Szkoła Wyższa. Warto zaznaczyć, ze do współpracy przy tworzeniu oferty programowej zgłasza się wiele jednostek zewnętrznych, takich jak np. uczelnie wyższe, szkoły, biblioteki, instytucje kultury, straż pożarna, policja czy firmy prywatne, stowarzyszenia, fundacje.

Ta odbywająca się w ciągu kilku dni impreza oparta jest na projektach z przeróżnych dziedzin nauki, prowadzonych we wszystkich możliwych formach (wykłady, warsztaty, pokazy, eksperymenty, dyskusje panelowe, wystawy, koncerty).