Na co dzień promujemy ekologię oraz edukujemy najmłodszych. W 2016 roku ponad 5000 osób dowiedziało się czym jest segregacja, jak ją należycie przeprowadzić oraz jak działa ekoelektrociepłownia.
Spółka realizuje strategię mającą na celu rozwijanie dobrych praktyk postępowania z odpadami, począwszy od świadomych zakupów i ograniczania wytwarzanych śmieci, przez ich segregację, aż po budowanie świadomości w zakresie odpadów, które mogą być wykorzystywane jako surowiec energetyczny. Jest to największa tego typu akcja edukacyjna w regionie kujawsko-pomorskim. Kampania „dalEkowzroczni”, która towarzyszyła budowie ZTPOK trwa w najlepsze. Miniony rok pokazał, że zainteresowanie ekologią nie słabnie - wręcz przeciwnie. Działająca oficjalnie od lutego 2016 ekoelektrociepłownia cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród młodzieży szkolnej. Kontynuacja ”dalEkowzrocznych” koncentruje się obecnie na dwóch kierunkach działań: wykorzystaniu infrastruktury edukacyjnej powstałej na terenie ZTPOK (wizyty studyjne) oraz wizytach w placówkach edukacyjnych (ekobus).
- Zapraszamy do ProNaury i dziękujemy wszystkim, którzy już nas odwiedzili. Wkrótce na naszej stronie internetowej ruszy narzędzie ułatwiające rezerwację wizyt dla zorganizowanych grup szkolnych. Wczesną wiosną odbędą się także kolejne drzwi otwarte! - informuje prezes zarządu Konrad Mikołajski
W minionym roku łącznie ponad 5000 osób zostało objęte edukacją ekologiczną w ramach wizyt studyjnych, które odbyły się na tzw. ścieżce edukacyjnej Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych oraz dzięki wizytom w szkołach. W ZTPOK gościliśmy dzieci z przedszkoli, uczniów, studentów oraz przedstawicieli samorządów, instytucji i stowarzyszeń (ponad 3000 osób). Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się dwie edycje drzwi otwartych, podczas których ekoelektrociepłownię zwiedziło ponad 1500 osób. ProNatura była partnerem wielu eventów takich jak Bydgoski Festiwal Nauki, Dni Otwarte Funduszy Europejskich, Bydgoskie Dni Energii, TehoFest oraz Bydgoszcz Za Zamkniętymi Drzwiami, podczas których Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych odwiedziło ponad 800 zwiedzających. W kwietniu 2016 roku odbyło się Forum Polsko-Ukraińskie, w ramach którego przedstawiciele kilkunastu miast ukraińskich wizytowali naszą instalację, gościliśmy także liczne delegacje zagraniczne.
W 2016 roku ekobus, czyli mobilne laboratorium wyposażone w nowoczesne stanowiska badawcze, odwiedził 22 szkoły i przedszkola w Bydgoszczy oraz w gminach objętych projektem. Ekologia była tematem blisko 148 godzin zajęć. Wzięło w nich udział blisko 2000 tys. uczniów i nauczycieli z regionu. Animatorzy wraz z maskotką - Bocianem Bogusiem zachęcali najmłodszych m.in. do ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów, ich segregacji i recyklingu oraz wyjaśniali jak działa nasza instalacja termicznego przekształcania odpadów (ZTPOK).