Kolejne ważne wydarzenie na terenie bydgoskiej ekoelektrociepłowni. Właśnie uruchomiono turbinę, która będzie odpowiedzialna za wytwarzanie energii elektrycznej.
Kolejne ważne wydarzenie na terenie bydgoskiej ekoelektrociepłowni. Właśnie uruchomiono turbinę, która będzie odpowiedzialna za wytwarzanie energii elektrycznej.
Trwa rozruch bydgoskiego Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Właśnie uruchomione zostały turbina i generator, które przekształcają energię cieplną pary wodnej produkowanej przez kotły ekoelektrociepłowni na energię elektryczną.
- Nasz zakład nie tylko termicznie unieszkodliwia odpady. Za pomocą odpowiednich urządzeń przekształca je na energię cieplną i elektryczną, która zostanie oddana do sieci przesyłowych – mówi Konrad Mikołajski, prezes spółki ProNatura.
Jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej oraz ciepła nazywane jest kogeneracją. W procesie wytwarzania tej energii należy wskazać turbinę parową i generator prądu jako jedna z ważniejszych elementów.
- Turbina, czyli silnik, jest połączona z generatorem. Para produkowana przez dwa kotły, za pomocą kolektora pary, jest przekazywana do turbiny parowej. Ta wykorzystując energię cieplną pary wodnej przekształca ją w energię mechaniczną, którą generatora zamienia w energię elektryczną – wyjaśnia Konrad Mikołajski.
Jeszcze przez 2 tygodnie będzie trwał rozruch technologiczny, a po jego zakończeniu przez trzy miesiące próby eksploatacyjne i dopiero wówczas instalacja zostanie oddana ProNaturze do eksploatacji. Odpady komunalne przywożone z gmin objętych projektem będą utylizowane z odzyskiem ciepła oraz energii elektrycznej. Technologia termoutylizacji (przekształcania odpadów) zastosowana w bydgoskiej ekoelektrociepłowni zakłada uzyskanie maksymalnie 13 MW mocy elektrycznej lub przy maksymalnej produkcji ciepła 27,7 MW, wytwarzanie 9,2 MW energii elektrycznej.