14 października wszyscy nauczyciele obchodzą Dzień Edukacji Narodowej. Jest to czas, w którym w szczególny sposób należy pamiętać o edukacji ekologicznej i popularyzacji prawidłowych postaw związanych z gospodarką odpadami.
14 października wszyscy nauczyciele obchodzą Dzień Edukacji Narodowej. Jest to czas, w którym w szczególny sposób należy pamiętać o edukacji ekologicznej i popularyzacji prawidłowych postaw związanych z gospodarką odpadami.
- Dzień Edukacji Narodowej jest wyjątkową okazją do złożenia serdecznych życzeń wszystkim pracownikom oświaty, którzy propagują wśród młodych ludzi idee ochrony środowiska, ekologii i właściwego postępowania z odpadami– mówi Konrad Mikołajski, prezes spółki ProNatura.
Warto pamiętać, iż ProNatura zdając sobie sprawę jak ważną rolę pełni edukacja ekologiczna, prowadzi działalność edukacyjną w celu kształtowania świadomości ekologicznej mieszkańców. Spółka realizuje m.in. kampanię pn. „dalEKOwzroczni” mającą na celu rozwijanie zwłaszcza wśród najmłodszych mieszkańców miast i gmin objętych projektem budowy ekoelektrociepłowni dobrych praktyk postępowania z odpadami, począwszy od świadomych zakupów i ograniczania wytwarzanych śmieci, przez ich segregację, aż po budowanie świadomości, że odpady mogą być wykorzystane jako surowiec energetyczny. Jest to największa tego typu akcja edukacyjna w regionie kujawsko-pomorskim. Hasło przewodnie prowadzonej przez Spółkę od 2012 r. kampanii „dalEKOwzroczni – przyszłość w czystych barwach”, odzwierciedla długookresowy aspekt jej działalności: to co robimy teraz wpływa na nasze „dzisiaj” oraz na nasze „jutro”.
- Edukację ekologiczną należy zaszczepiać wśród najmłodszych w myśl tej zasady. Tylko sukcesywne wdrażanie wiedzy dotyczącej właściwego gospodarowania odpadami i ekologicznego trybu życia przyniesie w późniejszym czasie efekty w postaci prawidłowych zachowań każdego człowieka - wyjaśnia Konrad Mikołajski, prezes spółki ProNatura.
- Edukacja ekologiczna, zwłaszcza wśród dzieci, to ważny element ochrony środowiska. Świadomość zagrożeń oraz szans na zdrowe życie w zgodzie z naturą przynosi efekt globalny w postaci czystego środowiska naturalnego. Dbamy, aby edukacja była skuteczna, adresowana do wszystkich i w sposób klarowny przekazywała wiedzę ekologiczną. Dla młodych ludzi najbardziej przystępną formą edukacji jest zabawa. W naszym Ekobusie buduje ona świadomość ekologiczną dziecka oraz uczy w jaki sposób segregować odpady– dodaje
Kampania to m.in. specjalny ekobus, wyposażony w nowoczesne narzędzia dydaktyczne i stanowiska badawcze, który do września 2015 roku odwiedził ponad 300 szkół w Bydgoszczy, Toruniu i okolicznych gminach. W miesiące nauki szkolnej Ekobus wykorzystywany jest głównie przez bydgoskich uczniów. W czasie wakacji jeździ po całym regionie, by dotrzeć także do mniejszych miejscowości. Animatorzy wraz z bohaterem kampanii Bocianem Bogusiem zachęcają m.in. do ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów, ich segregacji czy recyklingu. Eksperci w mobilnym laboratorium dzielą się także wiedzą dotyczącą świadomych zakupów.