Dziennik Gazeta Prawna chwali Bygoszcz za dostosowanie systemu gospodarki odpadami do unijnych norm. Za sprawą powstającej ekoelektrociepłowni nie trzeba bęzie gromadzić odpadów na składowiskach, a w konsekwencji Miasto uniknie dotkliwych kar.
Dziennik Gazeta Prawna chwali Bydgoszcz za dostosowanie systemu gospodarki odpadami do unijnych norm. Za sprawą powstającej ekoelektrociepłowni nie trzeba będzie gromadzić odpadów na składowiskach, a w konsekwencji Miasto uniknie dotkliwych kar.
W artykule pt. „Śmieci wyjadą za granicę” opublikowanym 9 października 2015 roku w Dzienniku Gazecie Prawnej, red. Zofia Jóźwiak zastanawia się nad problemem z odpadami, które będą miały od 1 stycznia 2016 roku samorządy. Z nowym rokiem wejdzie w życie zakaz umieszczania odpadów o wyższej wartości kalorycznej na składowiskach. „Zgodnie z załącznikiem nr 4 do rozporządzenia ministra gospodarki z 16 lipca 2015 r. w sprawie dopuszczania odpadów do składowania na składowiskach (Dz.U. z 2015 r. poz. 1277) wszystkie śmieci komunalne o wartości kalorycznej powyżej 6 MJ/kg trzeba będzie po nowym roku dalej przetworzyć, co w polskiej praktyce oznacza – spalić. Nie mogą trafić na wysypisko. Zakaz jest wynikiem unijnych regulacji” (Zofia Jóźwiak, Dziennik Gazeta Prawna).
Wiele samorządów będzie miało zatem problem ze składowaniem odpadów oraz wielomilionowymi karami. Autorka artykułu podaje, że będzie to 0,7 proc. stawki za umieszczenie odpadów na składowisku na jedną dobę.
Tego problemu nie ma Bydgoszcz, gdyż jako jedna z pierwszych w kraju uruchomi Zakład Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych. „W Polsce buduje się obecnie sześć spalarni, jednak tylko jedna – w Bydgoszczy – jest na etapie rozruchu i jest szansa, że wkrótce zacznie przyjmować odpady” – czytamy w Dzienniku.
Wybudowanie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych zapewni wypełnienie unijnych zobowiązań w zakresie odzysku surowców i redukcji składowania odpadów na składowiskach oraz pozwoli uniknąć ewentualnych kar za niewywiązanie się z zobowiązań, wynikających z akcesji Polski do UE. ZTPOK będzie instalacją nowoczesną, spełniającą kryteria najlepszej dostępnej techniki i technologii, bezpieczną dla ludzi i środowiska, odzyskującą energię cieplną i elektryczną, którą otrzymają mieszkańcy.