Bydgoska ekoelektrociepłownia niebawem będzie ukończona. Trwają prace przed próbnym, jesiennym rozruchem.
Bydgoska ekoelektrociepłownia niebawem będzie ukończona. Trwają prace przed próbnym, jesiennym rozruchem.
Na placu budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy trwają przygotowania do jesiennych rozruchów. Kontynuowane są prace wewnątrz budynków oraz porządkowany jest cały teren wokół budowy. W tym miesiącu zostanie ukończony budynek zestalania i chemicznej stabilizacji, budynek sezonowania żużla oraz zbiornik na olej i silosy na reagenty. W dalszym ciągu utwardzane są drogi wewnętrzne na terenie ZTPOK, między innymi te prowadzące do bunkra obiektu, jak i do wagi znajdującej się przy portierni. To tam będą ważone wszystkie odpady, jakie będą spływać z regionu.Następuje także montaż systemu stabilizacji pyłów i popiołów, urządzeń procesu waloryzacji żużli oraz układanie w podziemnych kanałach kabli energetycznych pomiędzy rozdzielniami a urządzeniami. Rozpoczęły się również prace związane z wdrożeniem przesyłu energii, jaka będzie produkowana w zakładzie. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii, m.in. turbiny i generatora bydgoska ekoelektrociepłownia dostarczy maksymalnie 27,7 megawatów energii cieplnej oraz 9,2 megawatów energii elektrycznej ze spalania śmieci.
W Toruniu wszystko jest gotowe do przyjmowania i kompaktowania odpadów w kontenerach. Stacja wyposażona jest w halę, prasy, kontenery, wagę oraz stanowiska dla pracowników. Oficjalne otwarcie stacji nastąpi już wkrótce.
– Jesteśmy zadowoleni z tempa prac. Realizacja zadań przebiega zgodnie z założonym harmonogramem - wykonano już ok. 90% planu. Jesienią rozpoczną się pierwsze rozruchy, w związku z czym wszystkie nasze działania mają na celu jak najszybsze zakończenie budowy ZTPOK – wyjaśnia Konrad Mikołajski, prezes spółki ProNatura.
Bydgoski Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych zostanie oddany do użytku planowo pod koniec br.