Efektywny i nowoczesny system gospodarki odpadami - to główny temat wizyty w ProNaturze delegacji z ukraińskiego miasta Czerkasy.
Efektywny i nowoczesny system gospodarki odpadami - to główny temat wizyty w ProNaturze delegacji z ukraińskiego miasta Czerkasy.
W środę 10 czerwca na terenie budowy bydgoskiej ekoelektrociepłowni odbyła się wizyta pana Oleksandra Ilczenko – zastępcy Prezydenta miasta partnerskiego Bydgoszczy – Czerkasy. Podczas spotkania w ProNaturze ukraińska delegacja miała okazję poznać założenia nowoczesnego systemu gospodarki odpadami, odpowiadającego standardom europejskim, którego podstawą będzie budowany Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Podczas wizyty w ProNaturze przedstawiciel władz Czerkas dowiedział się jak będzie przebiegać proces termicznego przekształcania odpadów. Rozwiązaniu temu zaufały już wszystkie większe Państwa w Europie.
- Uważam, że miasto Bydgoszcz stoi na prawidłowej drodze. Przed nami już też powstały podobne wyzwania związane z segregacją śmieci. Niestety wciąż decydujemy o tym, czy tylko segregować, czy segregować i termicznie przekształcać, ale widać, że ten projekt który jest realizowany w tak cudownym miejscu w Bydgoszczy opiera się o rozwiązania, które powinniśmy też wdrożyć u nas w mieście. Z dużą przyjemnością zwiedziłem budowę. Życzę naszym przyjaciołom i kolegom z Bydgoszczy sukcesów oraz powodzenia. Mam nadzieję, że przyjadę ponownie zobaczyć kiedy zakład będzie już pracował – skomentował Oleksandr Ilczenko.
Wizyta w Bydgoszczy odbyła się w ramach projektu „Miasta w transferze polskiego doświadczenia decentralizacji na Ukrainę”. 16 polskich miast przyjmie po 2 przedstawicieli samorządów ukraińskich, w ramach wizyt studyjnych poświęconych przekazaniu doświadczeń polskich reform, wykorzystania programów przedakcesyjnych i praktycznej prezentacji kompetencji polskich samorządów.
Sukces polskiej transformacji ustrojowej, w tym decentralizacji, jest ważnym elementem polskiej polityki zagranicznej w wymiarze promocji polskiego dorobku jak i transferu naszych doświadczeń do krajów, które później podjęły podobne działania, szczególnie Ukrainy. W 2015 roku obchodzimy 25-lecie samorządności w Polsce. Projekt łączy element lokalnych debat w miastach nad znaczeniem pomocy dla Ukrainy z przekazaniem Ukraińcom praktycznej wiedzy i wypracowaniem planu systemowej współpracy.