23 stycznia obchodzimy dzień bez opakowań foliowych. ProNatura włączyła się w tą ekologiczną inicjatywę, m.in. poprzez rozpowszechnienie materiałów informacyjnych.
23 stycznia obchodzimy dzień bez opakowań foliowych. ProNatura włączyła się w tą inicjatywę, m.in. poprzez rozpowszechnienie materiałów informacyjnych poświęconych ekologii, segregacji odpadów czy termicznemu przekształcaniu odpadów.
W ten dzień w szczególny sposób należy zwrócić uwagę na konieczność zastępowania używanych codziennie opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych, m.in. reklamówek, torbami ekologicznymi. ProNatura przypomniała o tym dniu przekazując m.in. Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy materiały informacyjne, które można pobrać w punkcie informacyjno-edukacyjnym przy ul. Kujawskiej 4.
Co roku na świecie zużywa się około 60 milionów ton jednorazowych toreb. Rozkład jednej plastikowej siatki trwa nawet 500 lat. Maleją światowe zasoby ropy naftowej, z której wytwarza się plastik m.in. do ich produkcji. Z opakowaniami foliowymi walczy się też na całym świecie. W Polsce wiele sklepów wycofało już ze sprzedaży foliowe torebki na zakupy. Praktycznie w każdym sklepie zamiast plastikowej reklamówki lub jednorazowej siatki możemy zakupić torbę papierową, lnianą, kokosową lub z innego materiału pochodzenia naturalnego, który jest biodegradowalny lub w łatwy sposób przetwarzalny. Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest oczywiście korzystanie z toreb wielokrotnego użytku, co nie tylko sprzyja środowisku, ale również domowym oszczędnościom.
W dniu bez opakowań foliowych warto również pamiętać o segregacji odpadów. Torebki foliowe są materiałem idealnie nadającym się do recyklingu. Surowiec powstający w procesie recyklingu foliówek ma bardzo szerokie zastosowanie m.in. w produkcji nowych, plastikowych toreb, worków na śmieci, plastikowych skrzynek, sadzarek do roślin, ogrodzeń, balustrad itp.
Opracowano na podstawie: www.naszaziemia.pl, www.kalbi.pl, www.ekologia.pl