Na budowie bydgoskiego Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych trwają prace wykończeniowe. Niedługo gotowe będzie zadaszenie i elewacje budynków.
Na budowie bydgoskiego Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych trwają prace wykończeniowe. Niedługo gotowe będzie zadaszenie i elewacje budynków.
Największa inwestycja proekologiczna w naszym regionie, budowa należącej do spółki ProNatura elektrociepłowni zasilanej odpadami, postępuje zgodnie z harmonogramem. Trwają prace wykończeniowe w budynku centralnej dyspozytorni i laboratoriów (m.in. tynkowanie klatki schodowej, układanie instalacji elektrycznych czy montaż wentylacji) oraz w budynku socjalno-administracyjnym (montaż ścianek działowych, posadzek, instalacji). - Budynek socjalno-administracyjny posłuży nie tylko pracownikom ProNatury, ale również będzie miejscem edukacji ekologicznej dla mieszkańców Bydgoszczy, Torunia i okolicznych gmin - wyjaśnia Konrad Mikołajski, prezes spółki ProNatura. - Zdając sobie sprawę jak ważną rolę pełni edukacja ekologiczna, ProNatura prowadzi działalność edukacyjną w celu kształtowania świadomości ekologicznej społeczeństwa. Od 2016 roku kontynuowana będzie m.in. w salach budynku ProNatury przy ul. Ernsta Petersona. Hasło przewodnie prowadzonej przez Spółkę od 2012 r. kampanii „dalEKOwzroczni - przyszłość w czystych barwach”, odzwierciedla długookresowy aspekt jej działalności: to co robimy teraz wpływa na nasze „dzisiaj” oraz nasze „jutro” – dodaje.
W tym miesiącu gotowe będzie ponadto zadaszenie i elewacja budynków spalania i cyklu cieplnego. Na ukończeniu są żelbetowe konstrukcje wiaduktu, a w marcu planowane jest rozpoczęcie budowy rampy dojazdowej do hali rozładunkowej.
W dalszym ciągu trwa montaż urządzeń systemu oczyszczania spalin. Rozprowadzane są sieci kanalizacyjno-deszczowe w budynkach i na terenie działki ZTPOK. Postępują również prace związane z instalacjami elektrycznymi, m.in. wyposażenie w rozdzielnie i DCS centralnej dyspozytorni (system odpowiadający za sterowanie i wizualizację procesu przemysłowego posiadający wspólną bazę danych dla sterowania i wizualizacji).
Instalacja oddana zostanie do użytku planowo pod koniec 2015 roku. Projekt współfinansowany jest z funduszy unijnych.