Bydgoska ekoelektrociepłownia jeszcze nie powstała, a już budzi ogromne zainteresowanie w całej Polsce. Stan prac został zaprezentowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawicielom ogólnopolskich mediów.

Bydgoska ekoelektrociepłownia jeszcze nie powstała, a już budzi ogromne zainteresowanie w całej Polsce. Stan prac został zaprezentowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawicielom ogólnopolskich mediów.

     W czwartek 23 października dziennikarze z całej Polski, m. in. Arkadiusz Gdula (TVN), Milena Glinojecka (Murator), Aldona Zyśk (Środowisko) czy Ryszard Piotrowski (Przewodnik Budowlany), przyjechali na teren budowy bydgoskiego Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych i zapoznali się z projektem. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który wybrał właśnie bydgoską ekoelektrociepłownię do przeprowadzenia wizyty studyjnej przez przedstawicieli m. in. mediów branżowych.

     Szczegóły dotyczące inwestycji, prac budowlanych i informacje techniczne zaprezentował Konrad Mikołajski, prezes zarządu spółki ProNatura. Na budowie obecni byli także przedstawiciele wykonawcy, czyli firmy ASTER Astaldi S.p.A. TM.E.S.p.A. Termomeccanica Ecologia. Na czas spotkania prace nie zostały przerwane. Dziennikarze mogli więc na własne oczy zobaczyć jak odbywają się i zorganizowane są roboty.

- Zaprezentowaliśmy dziennikarzom stan prac na budowie, opowiedzieliśmy o całym projekcie, pracach do wykonania czy przewidywanym czasie otwarcia ekoelektrociepłowni - mówi Konrad Mikołajski. - Jesteśmy bardzo dumni, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej docenił naszą pracę i wybrał instalację budowaną właśnie przez nas jako wzór dla mediów w całej Polsce. Ta wizyta jest okazją do zaprezentowania nie tylko naszej inwestycji, ale także potencjału gospodarczego Bydgoszczy  – dodaje.

     Na terenie budowy przy ul. Ernsta Petersona zakończono już istotne prace budowlane, m.in. wykonano całość konstrukcji żelbetowej budynku przyjęcia odpadów (bunkra), garażu z halą rozładunkową, centralnej dyspozytorni czy budynku sezonowania żużla. Dziennikarze obejrzeli również aktualnie realizowane prace konstrukcyjne budynków procesu spalania, waloryzacji żużli, zestalania i chemicznej stabilizacji pyłów oraz magazynowania ustabilizowanych pyłów, a także wykopy i fundamenty budynku cyklu termicznego, podbudowę pod konstrukcję nośną ścian i dachu budynku oczyszczania spalin oraz fundamenty kluczowych urządzeń. Obecnie na terenie budowy trwają m.in. prace związane z siecią przesyłową energii cieplnej, łącząca bydgoski Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych z miejską siecią ciepłowniczą. Jednocześnie prowadzone są prace przy montażu okładzin wewnątrz lejów zasypowych odpadów rusztu, pierwszej suwnicy pomostowej oraz drugiego reaktora systemu oczyszczania spalin.

     Wizyta na budowie pozytywnie zaskoczyła gości rozmiarem projektu i aktualnym stanem zaawansowania prac. Tak szybkie tempo, zarówno prac budowlanych jak i montażowych, upewniło wizytujących, że wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem.

1414063007
1414063007 1414063007
1414063015
1414063015 1414063015
1414063024
1414063024 1414063024
1414063047
1414063047 1414063047