Na terenie spółki ProNatura powstanie nowoczesna biogazownia, która bioodpady z Bydgoszczy i okolicznych gmin zamieni w ekologiczny gaz oraz nawóz. Spółka zawarła umowę na projektowanie i budowę instalacji z wybranym w przetargu wykonawcą.

W wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego 21 stycznia br. wyłoniono wykonawcę biogazowni, którym będzie firma Instal Warszawa w konsorcjum z Entsorga. Instal Warszawa S.A. jest jedną z większych i najdłużej istniejących firm budowlano-instalacyjnych w Polsce. Od ponad 60 lat realizuje kontrakty w kraju i na świecie. Firma specjalizuje się w kompleksowych realizacjach w zakresie m.in. branży odpadowej i energetycznej. Włoska Entsorga natomiast dostarcza sprawdzone technologie odzyskiwania i waloryzacji odpadów. Firma ta opracowała sporą liczbę rozwiązań w dziedzinie gospodarki odpadami i produkcji paliw alternatywnych, ze szczególnym naciskiem na zapewnienie najwyższych standardów zdrowia i bezpieczeństwa oraz minimalizację wpływu na otoczenie i środowisko. Obecnie firma działa na czterech kontynentach: w Europie, Afryce, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej i może pochwalić się znacznym doświadczeniem w budowie zakładów przetwarzania odpadów.

Szacowana wartość całkowitych nakładów inwestycyjnych bydgoskiej instalacji netto wynosi ok. 126 mln zł, z czego zdobyte dofinansowanie z NFOŚiGW to ok. 60 mln zł.

- Każde działanie systemowe, a takim jest budowa kompleksowej gospodarki odpadami w Bydgoszczy, wymaga przede wszystkim konsekwencji, dlatego cieszę się, że zgodnie z zapowiedziami kolejna z dużych inwestycji infrastrukturalnych ProNatury weszła w fazę realizacji – mówi Konrad Mikołajski, prezes Zarządu Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Sp. z o.o.

 

Podstawowe założenia Projektu

W związku m.in. z koniecznością osiągania rok do roku, wyższych poziomów recyklingu czy innego niż do tej pory wykorzystania bioodpadów (produkcja energii elektrycznej i ciepła), Spółka podjęła decyzję o budowie instalacji, która zlokalizowana będzie na terenie Zakładu Gospodarki Odpadami przy ul. Prądocińskiej 28 w Bydgoszczy pn. „Instalacja recyklingu organicznego poprzez fermentację bioodpadów w MKUO ProNatura Sp. z o.o. w Bydgoszczy”. Jej wydajność planowana jest na około 45 000 Mg/rok. Projektowana inwestycja, jest zgodna z celami w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi określonymi w planie gospodarki odpadami województwa kujawsko - pomorskiego na lata 2016 - 2022 z perspektywą na lata 2023 – 2028.

 

Jakie będą korzyści z funkcjonowania biogazowni?

- Biogazownia ProNatury rozwiąże problem z odpadami zielonymi i pozostanie przyjazna dla środowiska. Z bioodpadów powstanie biometan, który posłuży do produkcji energii elektrycznej i cieplnej – wyjaśnia dr inż. Jarosław Bańkowski, wiceprezes Zarządu Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Sp. z o.o.

W wyniku procesu zostanie wyprodukowany również środek wspomagający uprawę roślin - kompost o właściwościach nawozowych spełniający wymagania Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Niezrealizowanie tej inwestycji wiązałoby się z brakiem możliwości właściwego zagospodarowania stale wzrastającej ilości bioodpadów zbieranych selektywnie na terenie Bydgoszczy i gmin ościennych, przeciążeniem istniejących instalacji kompostujących, niekontrolowanym pozbywaniem się odbieranych odpadów komunalnych, a w konsekwencji pogorszeniem jakości środowiska. Ponadto brak przetwarzania bioodpadów w technologii fermentacji z ujęciem i wykorzystaniem powstającego biometanu, prowadziłby do niekorzystnej emisji metanu i dwutlenku węgla do atmosfery (w związku z tlenowym kompostowaniem), co ostatecznie skutkowałoby negatywnym oddziaływaniem na klimat. Nie wykorzystane zostałyby również możliwości dodatkowej produkcji energii elektrycznej i ciepła.

 

Jakie są cele Projektu?

Głównym celem Projektu jest stworzenie zaplecza technicznego umożliwiającego efektywne przetwarzanie (recykling) zbieranych selektywnie odpadów biodegradowalnych pochodzących ze strumienia odpadów komunalnych w zgodzie z przepisami krajowymi i Unii Europejskiej, a tym samym zmniejszenie ilości odpadów komunalnych podlegających składowaniu.

Cel główny spełniony zostanie m.in. poprzez osiągnięcie celów szczegółowych, takich jak:

•   zwiększenie ilości energii cieplnej i elektrycznej wytworzonej ze źródeł opalanych biogazem;

• zwiększenie ilości odpadów biodegradowalnych podlegających recyklingowi oraz unieszkodliwianiu innymi metodami niż składowanie;

•   zmniejszenie emisji CO2;

• poprawa jakości środowiska naturalnego.

 

Zaawansowanie Projektu

W trakcie dotychczasowej realizacji, do początku kwietnia 2025 r. udało się opracować i uzyskać m.in.:

  • Koncepcję Techniczno – Technologiczną
  • Program Funkcjonalno – Użytkowy
  • Studium Wykonalności z Analizą Finansową
  • Raport Oddziaływania na Środowisko
  • Decyzję o Środowiskowych Uwarunkowaniach Przedsięwzięcia
  • Decyzję o Ustaleniu Lokalizacji Inwestycji Celu Publicznego
  • Opinię Marszałka o zgodności inwestycji z WPGO
  • Porozumienia międzygminne zapewniające strumień bioodpadów do instalacji
  • Dokumentację aplikacyjną, na podstawie której Spółka uzyskała dofinansowanie
    w formie dotacji i pożyczki z niewielkim udziałem własnym
  • Ogłoszenie postępowania przetargowego i wyłonienie wykonawcy
  • Zawarcie umowy z wykonawcą

Zakończenie zadania planuje się w drugim kwartale 2027 roku.

 

IRO2027

 IRO20272