Zgodnie z nowymi przepisami krajowymi od przyszłego roku wszystkich nas czekają zmiany w segregowaniu odpadów. A od 1 listopada mieszkańcy Szwederowa, Górzyskowa, Glinek-Rupienicy, Wyżyn oraz Wzgórza Wolności w ramach pilotażu będą segregować śmieci na nowych zasadach. Zgodnie z nimi papier trafi do pojemnika niebieskiego, a odpady bio do brązowego.

Od 1 listopada 2019 r. pilotażowo Urząd Miasta Bydgoszczy wprowadza nowy system selektywnej zbiórki odpadów komunalnych dla osiedli: Szwederowo, Górzyskowo, Wzgórze Wolności, Glinki-Rupienica oraz Wyżyny. Zgodnie z nowymi zasadami odpady będą segregowane na 5 różnych frakcji. Firma odbierająca dostarczy niebieskie pojemniki/worki na papier i brązowe pojemniki na bioodpady. Warto wiedzieć, że pilotaż nie wpływa na wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i nie wymaga złożenia nowej deklaracji. Odbiór odpadów będzie się odbywać według harmonogramu dostępnego na stronie www.czystabydgoszcz.pl.

Odpady będą odbierane przez spółkę ProNatura. Niebieski worek z papierem należy wystawić przed posesję w dniu wywozu odpadów segregowanych. Bioodpady w pojemniku brązowych będą odbierane w terminie wywozu odpadów zielonych. Warto pamiętać, by nie wyrzucać bioodpadów razem z workami.

Ustawowe zmiany w całym kraju
Od 1 stycznia w całej Polsce będziemy segregować śmieci jednakowo, do pięciu pojemników. Po kilku latach funkcjonowania nowego systemu segregacji odpadów, który przyjął się w naszym mieście, co potwierdza coroczny wzrost poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych oraz mieszkańców czekają zmiany. W 2016 roku wydano nowe ogólnokrajowe standardy w zakresie segregacji. Stwierdzono, że w całym kraju mieszkańcy będą segregować śmieci w ten sam sposób. W związku z obowiązującymi umowami z firmami wywozowymi nowe zasady zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku w całym mieście. Dodatkowo, od 1 listopada będzie prowadzony pilotaż nowego systemu selektywnej zbiórki na osiedlach Górnego Tarasu.

Segregacja na piątkę
Pojemniki na śmieci nie bez przyczyny różnić się będą kolorami – każdy z nich przypisany jest do innych odpadów. W sumie tych kolorów będzie pięć: żółty, zielony, niebieski, szary i brązowy.  Nie zmieni się segregacja plastików i metali, które trafią do pojemnika żółtego, szkło do pojemnika zielonego, a odpady zmieszane do pojemnika szarego. Nowością będzie pojemnik niebieski, do którego trafi papier i makulatura. Do pojemnika brązowego wyrzucać będziemy odpady biodegradowalne – kuchenne pochodzenia roślinnego. Warto pamiętać, by nie wyrzucać bioodpadów razem z workami.

W brązowym pojemniku będziemy gromadzić resztki jedzenia takie jak: skórki owoców i warzyw, ogryzki, fusy z kawy i herbaty oraz trawę i liście. Nie wrzucamy tu mięsa ani kości. Niebieski pojemnik będzie przeznaczony na papier biurowy, tekturę, zeszyty, gazety i papier do pakowania. Do pojemnika szarego na odpady zmieszane trafią chusteczki jednorazowe, ręczniki papierowe, pieluchy, zatłuszczony papier, rozbite szklanki i talerze, porcelanowe kubki, a także resztki mięsa i kości oraz skorupki jaj. Reszta pozostaje bez zmian, czyli do żółtego pojemnika powinny trafiać opakowania wykonane z tworzyw sztucznych i metalu – zarówno opakowania po artykułach spożywczych, jak również po szamponach, płynach do kąpieli, płynach do prania, a także tubki po paście do zębów. Do zielonego pojemnika wyrzucamy opakowania ze szkła, czyli szklane butelki i słoiki. Nie należy tu wrzucać szkła stołowego, luster, szkła zbrojonego lub hartowanego.

Wydrukuj ulotkę - będzie to Twój pomocnik w segregacji odpadów:

Źródło artykułu: www.bydgoszcz.pl