Jak działa zakład termicznego przekształcania odpadów komunalnych, ile kosztuje jego eksploatacja, czy jest szkodliwa dla środowiska. Odpowiedzi m.in.  na te pytania poznała 40-osobowa delegacja z Kujaw i Pomorza, która gościła w duńskim Nykobing Falster, gdzie działa nowoczesny zakład utylizacji odpadów komunalnych.

Jak działa zakład termicznego przekształcania odpadów komunalnych, ile kosztuje jego eksploatacja, czy jest szkodliwa dla środowiska. Odpowiedzi m.in.  na te pytania poznała  40-osobowa delegacja z Kujaw i Pomorza, która gościła w duńskim Nykobing Falster, gdzie działa nowoczesny zakład utylizacji odpadów komunalnych. Wyjazd zorganizowała spółka ProNatura w ramach kampanii edukacyjnej „dalEKOwzroczni”, towarzyszącej Projektowi budowy bydgoskiej elektrociepłowni zasilanej odpadami.

   W dniach 23-24 kwietnia odbył się czwarty, ostatni przewidziany w projekcie pn. „Budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego” wyjazd, tym razem do zakładu termicznego przekształcania odpadów REFA w Danii, w miejscowości Nykobing Falster. Zaproszenia do udziału w wyjeździe otrzymali m.in. radni Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska bydgoskiej Rady Miasta, przedstawiciele KPEC oraz firmy odpowiedzialnej za przyłącze energetyczne do ZTPOK, Energetyk Miejski oraz przedstawiciele Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Bydgoszczy. Do udziału w wyjeździe zaproszono również przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy oraz Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, a także przedstawicieli Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz przedstawicieli bydgoskich uczelni wyższych wraz ze swoimi najlepszymi studentami.

   Była to okazja do zobaczenia i zwiedzenia tego typu obiektu, wysłuchania wykładu, zadania nurtujących pytań, a także przekonania się, jak Duńczycy radzą sobie z kwestią odpadów, segregacji i jakie są ich doświadczenia z termicznym przekształcaniem odpadów, kompostowaniem czy gospodarką komunalną. Uczestnicy wycieczki na własne oczy przekonali się jak nowoczesne i bezpieczne dla środowiska są obecnie budowane tego typu instalacje. 

   - W Danii tylko ok. 5% odpadów trafia na składowiska. To najniższy na świecie odsetek odpadów składowanych. Duńczycy to mistrzowie świata pod tym względem. REFA ma czynny udział w tak dobrym rezultacie. Dokonuje się to przede wszystkim dzięki segregacji, recyklingowi, kompostowaniu i termicznemu przekształcaniu na energię cieplną i elektryczną. Wytwarza się również biogaz z materiałów organicznych, przetwarza się szlam z oczyszczalni ścieków i produkuje energię ze słomy i trocin – wyjaśnili uczestnikom wycieczki przedstawiciele zakładu utylizacji odpadów REFA. - W Danii funkcjonuje 29 spalarni, które unieszkodliwiają ok. 3,6 milionów ton odpadów rocznie. Większość wytwarzanych odpadów przetwarza się ponownie. Spalarnie dostarczają 5% energii elektrycznej i 20% energii cieplnej w Danii. Spalarnie odpadów to połączenie ekologii z funkcjonalnością i ekonomią – dodają Duńczycy.

   Od 2013 roku w ramach Projektu odbywają się wyjazdy studyjne dla mieszkańców Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego oraz przedstawicieli wszystkich regionalnych instytucji, które zaangażowane są w budowę bydgoskiej ekoelektrociepłowni i które będą zaangażowane w jej prawidłowe funkcjonowanie już po uruchomieniu, do podobnych instalacji termicznego przekształcania odpadów funkcjonujących w całej Europie w celu zapoznania z tą technologią. W poprzednich wyjazdach, m.in. do Szwecji czy Niemiec udział wzięli przedstawiciele mediów, radni i przedstawiciele samorządów BTOM, liderzy opinii ze środowisk społeczno-politycznych, eksperci reprezentujący środowiska akademickie i branżowe z dziedziny ochrony środowiska i gospodarki odpadami, przedstawiciele świata nauki, przedstawiciele Rad Osiedli, urzędnicy różnych szczebli administracji.

  Wyjazd zorganizowany został w ramach kampanii edukacyjnej „dalEKOwzroczni”, współfinansowanej przez Unię Europejską.

1430121873
1430121873 1430121873
1430122028
1430122028 1430122028
1430122148
1430122148 1430122148
1430122170
1430122170 1430122170