Jedenasta edycja Międzynarodowej Konferencji "Termiczne Przekształcanie Odpadów - od planów do realizacji" odbyła się tym razem w Bydgoszczy, gdzie realizowany jest  jeden z wiodących projektów tego typu w Polsce.

Jedenasta edycja Międzynarodowej Konferencji "Termiczne Przekształcanie Odpadów - od planów do realizacji", która od wielu lat towarzyszy urzeczywistnianiu planów związanych z budową spalarni odpadów komunalnych w naszym kraju, odbyła się tym razem w Bydgoszczy, gdzie realizowany jest  jeden z wiodących projektów tego typu w Polsce.

   W dniach od 4 do 6 listopada w Bydgoszczy odbyła się współorganizowana przez spółkę ProNatura konferencja, która była niepowtarzalną okazją do zapoznania się ze stanem zaawansowania budowanego Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego. Prezentację poświęconą bydgoskiej ekoelektrociepłowni przedstawił Dariusz Gręzicki, pełnomocnik ds. realizacji projektu. Ponadto przedstawiciele spółki odpowiadali na pytania zgromadzonych w trakcie panelu dyskusyjnego, podczas którego poruszono takie tematy jak aktualny poziom zaawansowania prac budowlanych w aspekcie zakończenia inwestycji w IV kwartale 2015 roku, współpraca na linii zamawiający – inżynier kontraktu – wykonawca czy konkurencja na rynku gospodarki odpadami komunalnymi. Podczas obrad odbył się również wyjazd na plac budowy bydgoskiej spalarni, który umożliwił poznanie praktycznych aspektów związanych z powstawaniem instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Uczestnicy mieli unikalną szansę wejścia do bunkra na odpady, zajrzenia do wnętrza kotła, a być może nawet dotknięcia rusztu i wszystkich już zainstalowanych elementów instalacji. 

   - Podczas współorganizowanego przez naszą spółkę i objętego honorowym patronatem prezydenta miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego spotkania mieliśmy okazję pochwalić się zaawansowanym stanem prac budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego – wyjaśnił Konrad Mikołajski, prezes spółki ProNatura. -  Myślę, że to co zostało powiedziane przez najbliższe trzy dni, przyczyni się do wypracowania rozwiązań, które przełożą się na skuteczność w zakończeniu obecnych projektów spalarniowych oraz realizację nowych, w kolejnych perspektywach finansowych – dodał.

  Tegoroczne obrady poświęcone były obecnym i przyszłym projektom zakładów termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Tematem poszczególnych sesji były m.in. doświadczenia z realizowanych inwestycji, plany kolejnych spalarni w Polsce czy funkcjonowanie takich zakładów poza naszym krajem. Przedstawione zostały również ważne aspekty działania instalacji termicznego przekształcania odpadów, m.in. problemy z zagospodarowaniem odpadów poprocesowych.

   W tym roku w konferencji udział wzięło ok. 250 gości, a wśród nich m.in. przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Ministerstwa Środowiska: Robert Markiewicz - Zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Ziemi, Anna Pruszczak - Wydział Monitorowania Departamentu Funduszy Ekologicznych.

1415279115
1415279115 1415279115
1415279122
1415279122 1415279122
1415279130
1415279130 1415279130
1415279138
1415279138 1415279138