W najnowszym rankingu dziennika Rzeczpospolita na największe inwestycje samorządowe, Bydgoszcz zajęła bardzo wysoką lokatę. Wszystko za sprawą inwestycji ProNatury.

W najnowszym rankingu dziennika Rzeczpospolita na największe inwestycje samorządowe, Bydgoszcz zajęła bardzo wysoką lokatę. Wszystko za sprawą inwestycji ProNatury.

         W najnowszym rankingu Rzeczpospolitej na największe inwestycje samorządów Bydgoszcz, za sprawą projektu spółki ProNatura pn. "Budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego", zajęła wysokie 11. miejsce. Wyprzedziły nas  m.in. Warszawa, Gdańsk, czy Kraków. O pozycji poszczególnych miast decydowała wartość najdroższych samorządowych inwestycji, które zakończą się w tym roku lub w najbliższych latach.
          Projekt budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego współfinasowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt budowy ekologicznej elektrociepłowni wynosi 522 101 801 zł (brutto), w tym kwota unijnego wsparcia to 255 424 188 zł (netto), co stanowi 60 proc. kosztów projektu. Jest to jedna z najważniejszych inwestycji w regionie, która po uruchomieniu w grudniu 2015 roku będzie pełnić rolę Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych.Oprócz ZTPOK, w ramach projektu powstanie również stacja przeładunkowa odpadów w Toruniu oraz kompostownia odpadów biodegradowalnych w Bydgoszczy.

       - Projekt budowy ekologicznej elektrociepłowni przyczyni się nie tylko do rozwoju gospodarczego regionu, ale również pozytywnie wpłynie na życie codzienne bydgoszczan oraz wzrost świadomości ekologicznej – wyjaśnia Konrad Mikołajski, prezes MKUO ProNatura Sp. z o.o. Koszt przyjmowania odpadów do utylizacji w spalarni będzie znacznie niższy od kosztu unieszkodliwiania odpadów na składowisku, co znacząco obniży opłaty za śmieci. Wybudowanie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych przez bydgoską spółkę zapewni ponadto wypełnienie unijnych zobowiązań w zakresie odzysku surowców i redukcji składowania odpadów biodegradowalnych przez samorządy objęte projektem, a także pozwoli uniknąć ewentualnych wielomilionowych kar za niewywiązanie się z zobowiązań, wynikających z akcesji Polski do UE. ZTPOK w Bydgoszczy będzie bezpiecznym i najnowocześniejszym tego typu zakładem, spełniającym surowe europejskie wymogi w zakresie ochrony środowiska. Poziom emisji będzie stale monitorowany, a informacje te udostępniane na bieżąco mieszkańcom. Spalarnia rozwiąże nie tylko problem składowania odpadów, ale będzie również źródłem energii odnawialnej. Dodatkowo budowie towarzyszy kampania edukacyjna pn. „dalEKOwzroczni”, która ma charakter społeczny i przyczynia się do podniesienia świadomości ekologicznej oraz poziomu wiedzy w zakresie właściwego gospodarowania odpadami. Jej założeniem jest uświadomienie sobie i innym najważniejszych zagadnień związanych z systemem gospodarki odpadami, ukazanie problemów wynikających z nadmiernej produkcji odpadów oraz upowszechnienie wiedzy na ten temat.