Rozpoczęła się budowa stacji przeładunkowej w Toruniu. Za jej pośrednictwem, od 2016 roku, śmieci z miasta i okolicznych gmin trafiać będą do zakładu termicznego przekształcania w Bydgoszczy.

Rozpoczęła się budowa stacji przeładunkowej odpadów w Toruniu. Za jej pośrednictwem, od 2016 roku, śmieci z miasta i okolicznych gmin trafiać będą do zakładu termicznego przekształcania w Bydgoszczy, gdzie powstanie z nich prąd i ciepło.

Stacja przeładunkowa w Toruniu powstaje przy ul. Kociewskiej. Realizację inwestycji powierzono włoskim firmom Astaldi S.p.A. oraz Termomeccanica Ecologia S.p.A., odpowiedzialnym również za budowę spalarni w Bydgoszczy. - W pierwszym etapie zostaną wykonane prace ziemne oraz przyłącza kanalizacyjne i sanitarne. Obiekt przy Kociewskiej zostanie wyposażony w specjalny system wentylacji oraz oczyszczania powietrza  – informuje Marcin Jacznylik, rzecznik Spółki ProNatura, będącej inwestorem projektu. - Stacja, zgodnie z harmonogramem, powstanie do września 2015 roku – dodaje rzecznik.

Na początku 2016 roku stacja przyjmować zacznie pierwsze tony odpadów wytworzone przez mieszkańców Torunia oraz 7 okolicznych gmin. Po zważeniu i zewidencjonowaniu, śmieci zostaną przetransportowane do zakładu termicznego przekształcania w Bydgoszczy. Docelowo, za pośrednictwem stacji, do bydgoskiej instalacji trafiać będzie 60 tyś. ton odpadów rocznie. – Na mocy porozumienia między Gminą Miastem Toruń (GMT) a Miastem Bydgoszcz zawartym 29 października 2009 roku Toruń gwarantuje konkretne, rosnące w kolejnych latach, ilości odpadów dostarczanych do wspólnego zakładu. Będą to odpady z terenu GMT, a także gmin sąsiednich, z którymi mamy podpisane umowy. Toruń wywiąże się z zawartego z Bydgoszczą porozumienia – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Dzięki realizacji Projektu pn. „Budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru metropolitalnego” samorządy nim objęte spełnią wymagania w zakresie ograniczenia składowania odpadów biodegradowalnych, unikając tym samym dotkliwych kar za niedostosowanie systemu gospodarki odpadami do norm unijnych. Redukcja ilości składowanych odpadów, przyczyni się także do ograniczenia efektu cieplarnianego. W procesie termicznego przekształcania wyprodukowanych zostanie około 60 tys. MWh prądu i blisko 800 tys. GJ ciepła. To zapotrzebowanie mieszkańców kilkudziesięciotysięcznego osiedla. Dzięki przychodom ze sprzedaży energii, koszty unieszkodliwiania odpadów będą niższe. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Przedsięwzięcie wspiera również finansowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.