W dniu 11 lipca br. wydane zostało pozwolenie na budowę spalarni odpadów w Bydgoszczy.

W dniu 11 lipca br. wydane zostało pozwolenie na budowę spalarni odpadów w Bydgoszczy. Do września 2015 roku powstanie obiekt, który przekształcać będzie w prąd i ciepło około 180 tys. ton odpadów.  Inwestorem Projektu jest miejska spółka ProNatura.                                                      

Budowa spalarni odpadów w Bydgoszczy to jedna z sześciu tego typu inwestycji realizowanych obecnie w kraju.  Jako pierwsza uzyskała pozwolenie na budowę. – Z przedstawionej dokumentacji wynika, że projekt spalarni jest zgodny z decyzją środowiskową. Nie ma więc podstaw do przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania na środowisko. Po uprawomocnieniu się pozwolenia, jeszcze w połowie sierpnia planujemy rozpocząć prace budowlane. Jak zapewnia nas Wykonawca obiekt powstanie do września 2015 roku – mówi Marcin Janczylik, rzecznik ProNatury.

Projektowanie i budowę bydgoskiej instalacji powierzono wyłonionym w przetargu włoskim firmom Astaldi S.p.A. oraz Termomeccanica Ecologia S.p.A. Zakład w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym będzie 21 tego typu obiektem wybudowanym przez Wykonawcę. Spalarnia ma pracować 24 godziny na dobę, przekształcając rocznie około 180 tys. ton odpadów z Bydgoszczy, Torunia i 15 okolicznych gmin. Dzięki instalacji samorządy objęte Projektem spełnią unijne wymagania w zakresie ograniczenia składowania odpadów. Spalarnia, redukując ilość składowanych śmieci, przyczyni się także do ograniczenia efektu cieplarnianego. W procesie utylizacji wyprodukowana zostanie energia odnawialna, około 60 tys. MWh prądu i blisko 800 000 GJ ciepła, co odpowiada zapotrzebowaniu mieszkańców kilkudziesięciotysięcznego osiedla. Na realizację inwestycji do Bydgoszczy trafi ponad 260 milionów złotych unijnego wsparcia. To około 60% wartości całego Projektu. Przedsięwzięcie wspiera również finansowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wkład własny ProNatury stanowi około 7 mln złotych.

Spalarnia to jeden z elementów nowoczesnego systemu gospodarki odpadami w regionie. Niezależnie od tego śmieci będą nadal poddawane recyklingowi. W ramach Projektu powstanie także kompostownia na odpady zielone. W celu zwiększenia poziomu odzysku, budowie spalarni towarzyszy kampania edukacyjna „dalEKOwzroczni”.