Oświadczenie rzeczika prasowego spółki w sprawie zarzutów Bydgoskiego Forum Ekologicznego dotyczących wydajności spalarni odpadów w Bydgoszczy.

Wielokrotnie, jako inwestor, odnosiliśmy się do powtarzanych zarzutów Bydgoskiego Forum Ekologicznego, że spalarnia odpadów w Bydgoszczy będzie za duża. Zarzuty te są spekulacjami. Dysponujemy konkretnymi analizami, które potwierdzają zasadność budowy zakładu o mocy przerobowej na poziomie 180 tys. ton odpadów. Wyliczenia dokonane na podstawie „Oceny strategicznej wykonalności docelowego systemu gospodarki odpadami dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego (BTOM) wraz z wyborem wariantów lokalizacji Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ZTPOK)”, planów gospodarki odpadami dla Bydgoszczy, Torunia, powiatu bydgoskiego, toruńskiego oraz danych GUS, są elementem udostępnionego na naszej stronie internetowej Studium Wykonalności. W bilansie założone są odpowiednie poziomy odpadów kierowanych do: odzysku – recyklingu, ZTPOK oraz na składowiska. Po zsumowaniu strumienia odpadów kierowanych do ZTPOK ze strumieniem odzyskanych surowców wtórnych pozostaje bufor ponad 16 tys. ton śmieci. Dodatkowym zabezpieczeniem strumienia odpadów dla ZTPOK jest możliwość rozszerzenia zasięgu Projektu o gminy nie ujęte w nim, a przypisane w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami do obecnych Regionów 5 i 7 Gospodarowania Odpadami Komunalnymi. Możliwość takiego rozszerzenia potwierdził Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wyliczenia bilansu odpadów dla projektu budowy spalarni były wielokrotnie weryfikowane przez wyspecjalizowane instytucje, m.in. przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego czy Komisję Europejską,. Przypominam, że spalarnia ma charakter metropolitalny. Trafią do niej odpady z Bydgoszczy, Torunia i 15 okolicznych gmin. W pierwszych latach funkcjonowania, zakład przekształcać będzie w prąd i ciepło około 170 tys. ton odpadów. Należy pamiętać, że wraz
z rozwojem cywilizacji odpadów przybywa, a każdy z nas  produkuje ich z roku na rok coraz więcej. W projekcie założyliśmy ten wzrostowy trend, stąd docelowa wydajność to 180 tys. ton odpadów na rok.  

Aktualnie czekamy na wydanie pozwolenia na budowę obiektu. Jego szybkie uzyskanie pozwoli na zrealizowanie inwestycji w terminie, tj. do września 2015 roku.

 

Marcin Janczylik

Rzecznik prasowy Spółki ProNatura