W dniach 14-15 marca br. odbył się wyjazd studyjny do jednej z ponad 400 spalarni odpadów w Europie.

W dniach 14-15 marca br. ponad 40-osobwa grupa mieszkańców Bydgoszczy i regionu miała okazję poznać funkcjonowanie nowoczesnego systemu gospodarki odpadami, którego jednym z elementów jest zakład termicznego przekształcania odpadów. Wyjazd studyjny do szwedzkiej spalarni w Malmö zorganizowała Spółka ProNatura w ramach kampanii edukacyjnej dalEKOwzroczni, towarzyszącej Projektowi budowy bydgoskiej spalarni odpadów.

To pierwszy z kliku planowanych w ciągu najbliższych dwóch lat wyjazdów studyjnych. Wzięli w nim udział samorządowcy z gmin objętych Projektem, mieszkańcy osiedli zlokalizowanych najbliżej terenu budowy bydgoskiej instalacji oraz przedstawiciele regionalnych mediów. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję poznać nowoczesny system gospodarki odpadami, którego jednym z elementów jest termiczne przekształcanie. W Szwecji składuje się zaledwie około 3% wytwarzanych odpadów komunalnych. Prawidłowa segregacja u źródła sprawia, że aż 45 % śmieci poddawanych jest recyklingowi. Pozostałe, stanowią paliwo, które wykorzystuje się w spalarniach. - Kiedy w Polsce rosną góry śmieci na składowiskach, a informacje o budowie spalarni wywołują szereg pytań, w Szwecji i Europie spalarnie produkują coraz więcej energii z odpadów. Chcieliśmy pokazać uczestnikom wyjazdu, że warto i trzeba inwestować w nowoczesne, sprawdzone technologie.  Myślę, że podczas tej wizyty udało się rozwiać również kilka mitów dotyczących spalarni – mówi Marcin Janczylik, rzecznik ProNatury.  

Uczestnicy wyjazdu poznali funkcjonowanie, należącej do grupy Sysav, spalarni w Malmö. To jeden z 28 zakładów termicznego przekształcania odpadów w Szwecji.  – Jest to zakład o większej mocy niż spalarnia projektowana w Bydgoszczy. Istotna jest jednak wspólna dla obu obiektów rusztowa technologia spalania, stosowana w większości europejskich spalarni – wyjaśnia Janczylik. Spalarnia w Malmö funkcjonuje od 1974 roku. Rocznie, może wykorzystywać jako paliwo do 550  tys. ton odpadów. Zakład utylizuje śmieci z 14 gmin, w których łącznie zamieszkuje blisko 700 tys. osób. Spalarnia produkuje około 1.400 GWh energii cieplnej, co w przybliżeniu odpowiada  zapotrzebowaniu 70.000 gospodarstw domowych. Wytwarza również około 250.000 MWh prądu. - Od 1985 do 2012 roku ilość spalanych w Szwecji odpadów została zwiększona trzykrotnie, a ilość energii uzyskiwanej w ten sposób wzrosła aż pięciokrotnie. Poziom emisji spalarni Sysav jest stale monitorowany. System filtrów pozwala na osiągnięcie parametrów znacznie niższych i korzystniejszych dla środowiska niż dopuszczalne normy. Powietrze wokół komina spalarni jest czystsze od tego w centrach dużych miast – wyjaśnia Marie Hollden z grupy Sysav.

Podczas zwiedzania zakładu, uczestnicy spotkali także pracujących tu Polaków. - Na początku, kiedy spalarnia powstawała, mieszkańcy miasta mieli wątpliwości, ale szybko przekonali się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Więcej korzyści płynie ze spalania odpadów niż z ich składowania – mówi Pan Jarosław, operator suwnic spalarni
w Malmö.