Szkolenia dla 2500 uczniów bydgoskich szkół i ponad 400 nauczycieli, zabawy, konkursy, turniej sportowy i gwiazdy polskiej piłki nożnej. To główne elementy rozpoczynającego się projektu edukacyjno-sportowego ProNatura EkoCup.

Takiego projektu jeszcze nie było. Szkolenia dla 2500 uczniów bydgoskich szkół i ponad 400 nauczycieli, zabawy, konkursy, turniej sportowy i gwiazdy polskiej piłki nożnej. To główne elementy rozpoczynającego się projektu edukacyjno-sportowego ProNatura EkoCup, organizowanego przez miejska Spółkę ProNatura z Bydgoszczy we współpracy z organizacjami ekologicznymi.

W siedzibie BKS Chemik 01.03. odbyło się spotkanie inaugurujące projekt. Uczestniczyli w nim przedstawiciele ProNatury, dyrektorzy 12 bydgoskich szkół biorących udział w projekcie oraz przedstawiciele organizacji ekologicznych. To oni m.in. przeprowadzą kilkadziesiąt godzin spotkań z uczniami. Ma być wesoło i spontanicznie. - Po przez zabawę przekażemy główne tresi Ekologiczne związane z segregacją odpadów, świadomymi zakupami czy ochroną środowiska w miejscu, którym się uczymy lub spędzamy wolny czas – informuje Monika Gomoła z Przyrodniczego koła naukowego UKW.

W kwietniu w ramach części EKO uczniowie 1 klas gimnazjum zaś wybiorą się na wycieczkę do Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów przy ul. Prądocińskiej w Bydgoszczy. – Chcemy, żeby uczniowie zobaczyli i poczuli problem rosnących składowisk odpadów. Przejście takiej ścieżki edukacyjnej na pewno utkwi im głęboko w pamięci i mamy nadzieje, że zachęci do odpowiednich zachowań na rzecz recyklingu – mówi Prezes ProNatury, Mieczysław Serafin.

Szkolenia nie ominą również nauczycieli. Eko lekcje przeprowadzą członkowie bydgoskiego Stowarzyszenia Ekologicznego i Bydgoskiego Forum Ekologicznego. – Podczas tych spotkań chcemy zainspirować pedagogów do podejmowania i organizowania twórczych inicjatyw na rzecz ochrony środowiska naturalnego – wyjaśnia prof. Mieczysław Wojtasik z BTE. - Chcemy ich zaktywować do projektowania kolejnych działań proekologicznych w swoim miejscu pracy, otoczeniu – dodaje profesor.

Kiedy tylko śnieg stopnieje na boisku chemika ruszy cześć CUP. Drużyny z poszczególnych szkół rywalizować będą w turnieju piłkarskim przeplatanym z olimpiadą ekologiczną. – Będzie to formuła festynów poświeconych tematyce ekologicznej, z loteriami, muzyką i gwiazdami polskiej piłki nożnej  - tłumaczy Serafin. Już 8 marca w ProNatura EkoCup udział weźmie słynny Orzeł Górskiego, Jan Tomaszewski. – Tego dnia Pan Tomaszewski będzie podróżował śmieciarką by w każdej szkole odebrać surowce wtórne, odwiedzi także bydgoski ratusz – mówi Michał Sztybel z BKS Chemik ProNatura zaangażowanego w projekt. – Myślę, że stworzyliśmy świetną formułę, by nie zawsze atrakcyjne, ale ważne treści dla młodzieży jak ekologia, podać na tacy ze sportem. To ma zwiększyć zainteresowanie dzieci i mieszkańców Bydgoszczy.

Z myślą o mieszkańcach miasta odbędzie się także inne happeningi, ale to już slodka tajemnica organizatorów. W projekcie uczestniczyć mogą wszyscy również on-line, za pomocą specjalnej zakładki na stronie www.pronatura.bydgoszcz.pl oraz profilu projektu na popularnym portalu facebook. ProNatura EkoCup zakończy się w czerwcu 2011 roku wielkim finałowym festynem na boiskach chemika. Wówczas rozegrane zostaną mecze finałowe rozgrywek, nie zabraknie również gwiazd sportu i dobrej muzyki. Biletem wstępu na eko-zabawę ma być wówczas przyniesiony kilogram surowców wtórnych.