Numer telefonu oraz adres strony internetowej na koszach ulicznych to jeden ze sposobów na ich bieżące i skuteczne opróżnianie, a także zapobieganie dewastacji.

Numer telefonu oraz adres strony internetowej na koszach ulicznych to jeden ze sposobów na ich bieżące i skuteczne opróżnianie, a także zapobieganie dewastacji.

 

 

Od stycznia kosze uliczne w kilkunastu rejonach Bydgoszczy opróżnia ProNatura. Pojemniki zielonej Spółki można znaleźć na przystankach autobusowych i chodnikach Fordonu, Brdyujścia, Bydgoszcz Wschód, Bielaw, Osiedla Leśnego, Bartodziejów, Jar, Wilczaka, Błonia, Szwederowa, Biedaszkowa, Babiej Wsi, Wzgórza Wolności, Glinek, Kapuścisk i Łęgnowa. W sumie ponad 1400 koszy w Bydgoszczy. Każdy z pojemników jest sukcesywnie oznakowywany . Nie bez powodu na koszach oprócz logo Spółki znajduje się numer telefonu i adres strony internetowej operatora. –Wszystkie kosze są oczywiście opróżniane zgodnie z harmonogramem. – mówi Marcin Janczylik, rzecznik ProNatury. - Trudno jednak przewidzieć, czy tuż po oczyszczeniu pojemnika, odpadów nie wrzuci do niego, np. szkolna wycieczka. Wówczas zapełni się w ciągu zaledwie kilku minut. Zdarza się również, że właściciele prywatnych posesji  wyrzucają domowe odpady do koszy ulicznych, co jest zabronione. Nie zamontujemy kamer przy każdym koszu, dlatego liczymy na informację od bydgoszczan. Każde przepełnienie można zgłosić telefonicznie lub mailem. Na pewno wówczas odpowiednio zareagujemy. Czekamy także na sygnały o zauważonej dewastacji pojemników. To kolejny problem, któremu chcemy przeciwdziałać. Tylko w ciągu ostatnich tygodni, zniszczono ponad 20 ulicznych koszy, niektóre nawet w całości wyrwano z chodników– informuje rzecznik. 

W ślady ProNatury poszły również inne firmy opróżniające kosze w pozostałych częściach miasta i oznakowały swoje pojemniki danymi teleadresowymi – Przepisy tego nie wymagają, ale to dobra praktyka. Skorzystają na tym przede wszystkim sami mieszkańcy – kończy Janczylik.