Ma prawie 8 metrów długości i 2,8 metra szerokości, może jeździć z maksymalną prędkością 39 km/h, przeznaczona była do prac ziemnych i przeładunkowych, wyprodukowana została przez Hutę Stalowa Wola S.A. – to tylko kilka podstawowych informacji o ładowarce hydraulicznej typ Ł-34, która właśnie odrestaurowana została przez ProNaturę. Obecnie wystawiona jest jako eksponat muzealny na specjalnym wzniesieniu na terenie Zakładu Gospodarki Odpadami (ZGO) przy ul. Prądocińskiej 28 w Bydgoszczy.

    To już drugi zabytkowy pojazd, który poddany został renowacji przez bydgoską spółkę. Pierwszym był ponad 40-letni Jelcz. Przywrócona do świetności w 2020 roku śmieciarka bębnowa na bazie Jelcza 315, pieszczotliwie nazwana „jelonkiem”, spodobała się nie tylko pracownikom ProNatury ale także mieszkańcom Bydgoszczy. Można było ją podziwiać m.in. podczas letnich imprez w mieście. (więcej na temat odrestaurowanej śmieciarki można przeczytać: TUTAJ). Teraz przyszedł czas na przywrócenie do świetności oraz danie „drugiego życia” kolejnemu zabytkowemu pojazdowi.

    Kompaktor na bazie ładowarki kołowej Ł-34, bo o nim mowa, został zakupiony w 1989 roku przez Urząd Miasta Bydgoszczy i przekazany firmie Sanipor, która zajmowała się oczyszczaniem miasta i zarazem była administratorem wysypiska w Żółwinie Wypaleniskach (obecny teren przy ul. Prądocińskiej 28 w Bydgoszczy). Maszyna pracowała na kołach stalowych przy zgarnianiu i zagęszczaniu odpadów na kopcu wysypiska do końca 1996 roku. W lipcu 1995 roku administratorem wysypiska został Zakład Robót Publicznych. W listopadzie 1996 roku Urząd Miasta zakupił na wysypisko kompaktor Hanomag Komatsu CD-280. Wtedy kupiono też łyżkę oraz koła gumowe i starsza maszyna pracowała jako ładowarka przy obsypce kopców. W połowie 2008 roku Ł-34 działała już pod szyldem spółki ProNatura, aż do połowy 2021 roku. Jesienią 2022 roku pojazd został odrestaurowany, założono mu ponownie koła stalowe oraz pług i obecnie stoi jako eksponat muzealny na terenie ZGO.

Kompaktor1

Kompaktor2

Kompaktor3