Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION od zeszłego roku prowadzi projekt pod hasłem Kultura ProNatura przy wsparciu Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Sp. z o.o., która propaguje wśród mieszkańców idee ekologicznego, zdrowego trybu życia. Latem 2021 roku bydgoszczanie mogli uczestniczyć w warsztatach ekologicznych, brać udział w festiwalowych wydarzeniach w specjalnych Zielonych Strefach Kultury na terenie całego miasta, a także słuchać koncertów Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej, jedynej takiej orkiestry w Polsce, która gra na instrumentach wytworzonych z materiałów recyklingowych.

W tym roku organizatorzy chcą pójść o krok dalej - podczas koncertu UB40 otwierającego festiwal na Wyspie Młyńskiej, wprowadzają wielorazowy kubek festiwalowy. I tym sposobem mówią stanowcze „nie” plastikowym opakowaniom jednorazowym, które zaśmiecają naszą Ziemię.

Obecnie dużo mówi się o proekologicznych postawach. Ale nie chcą, by podnoszenie problemów ekologii było tylko trendem – chcą działać i pokazywać, jak w prosty sposób można realnie wpływać na losy naszego najbliższego otoczenia.

BO POWTÓRNE WYKORZYSTANIE JEST JEDNĄ Z NAJLEPSZYCH ODPOWIEDZI NA PROBLEM ILOŚCI ŚMIECI.

Stowarzyszenie Zero Waste, korzystając z narzędzia instytutu badawczego Biostat, w lipcu 2019 r. przeprowadziło sondę (5 pytań) wśród Polaków na temat systemu kaucyjnego. Wyniki badania świadczą o wysokiej akceptacji społecznej dla takiego rozwiązania. Niemal 90 proc. badanych chciałoby wprowadzenia w Polsce obowiązkowego systemu kaucyjnego na opakowania jedno i wielorazowe po napojach, a ponad 60 proc. badanych uważa, że system kaucyjny można rozszerzyć na inne opakowania.

Jak działa system kaucyjny kubka wielorazowego użycia?

Osoby kupujące napój „wynajmują” kubek w punkcie sprzedaży napoju wpłacając kaucję.

Podczas koncertu w specjalnie przygotowanych strefach gastronomicznych przy pierwszym zamówieniu napoju otrzymasz go w naszym specjalnym, festiwalowym kubku.

Koszt pierwszego zakupu będzie powiększony o kaucję w wysokości 10 zł, którą wpłacasz tylko raz.

Przy kolejnym zamówieniu napoju z naszej strefy gastronomicznej otrzymasz zamówienie w czystym kubku festiwalowym (zwracasz ten, z którego już korzystałeś, a otrzymujesz kolejny czysty kubek) – ten proces trwa dopóki będziesz zainteresowany kupnem kolejnego napoju, aż do końca trwania Koncertu.

W każdej chwili możesz zdecydować, że nie zamawiasz już więcej – wówczas masz dwa rozwiązania:

- zatrzymujesz kubek festiwalowy (kaucja nie zostaje zwrócona)

- zwracasz kubek festiwalowy w oznaczonym punkcie zwrotów podczas trwania koncertu lub do pół godziny po jego zakończeniu (oddajemy pobraną kaucję).

System kaucyjny obejmuje także transakcje kartą płatniczą.

Każdy użyty kubek jest myty i oddawany do ponownego użytku. Mycie kubków odbywa się w atestowanych myjniach, dzięki czemu kubek wraca do ponownego użycia bez jakiegokolwiek uszczerbku na jego jakości i sterylności. Zwrócone do nas kubki zostaną umyte zgodnie z wymogami sanitarnymi - przepisami ochrony zdrowia i higieny.

Korzyści dla miasta:

 • Porządek na terenie miasta;
 • Eliminacja śmieci na imprezach masowych;
 • Ograniczenie produkcji śmieci przez punkty sprzedaży napojów;
 • Podnoszenie świadomości mieszkańców;
 • Budowa odpowiedzialnej formy konsumpcji;
 • Poprawa jakości życia mieszkańców;
 • Alternatywa dla szkła, stanowiącego ryzyko dla bezpieczeństwa miejsca i osób;
 • Aktywny udział w zrównoważonym rozwoju;
 • Pozycja lidera w Polsce we wdrażaniu rozwiązań nawiązujących do standardów europejskich;
 • Wpływ na ograniczenie emisji CO2;
 • Wspieranie optymalizacji i bezpieczeństwa prawidłowego zagospodarowania odpadów;
 • Wspieranie projektów, dzięki którym przyszłe pokolenia będą miały szansę na cieszenie się czystą wodą, pachnącymi lasami i zieloną planetą;

Kubki tworzone są przez firmę dbającą o środowisko naturalne, która wprowadziła darmową aplikację UrCup. Znajdziesz tam partnerów, którzy przyłączyli się do systemu kaucyjnego kubków wielorazowego użytku.

UrCup to innowacyjny program zrównoważonego rozwoju, mający na celu eliminację śmieci w postaci jednorazowych kubków do napojów.

System umożliwia wypożyczenie kubka wielokrotnego użytku od uczestniczących w programie lokali i zwracanie ich w dowolnym innym miejscu po użyciu.

Jeżeli nie potrzebujesz już kubka, możesz go zwrócić za kaucją w dowolnym punkcie będącym uczestnikiem systemu.

Dlaczego warto wprowadzać wb obieg kubki wielorazowe?

Kubki są wykonane z czystego polipropylenu PP5 (BPA 0%) i mogą być używane około 1000 razy w systemie (w ten sposób zastępują co najmniej 1000 kubków jednorazowych).

Poddane są recyklingowi - nie zawierają domieszek innych materiałów, stają się czystym surowcem do ponownej produkcji.

Funkcjonują w reżimie obiegu zamkniętego.

Ekologia jest ważna

▪ Połowa wyprodukowanego plastiku na całym świecie trafia do produktów, które są używane tylko raz, co powoduje ogromną ilość odpadów. Nie używamy jednorazowych naczyń w domu. Czemu nie wprowadzić tego w każdym innym miejscu, w którym korzystamy z usług gastronomicznych?

▪ Obecnie szacuje się, że rocznie zużywa się 500 miliardów kubków jednorazowych. Nie sam plastik jest problemem, ale jego ogromne ilości wyrzucane w postaci śmieci. W Polsce większość odpadów z tworzyw sztucznych nadal ląduje na wysypiskach, generując ogromne ilości odpadów.

Kubki