Biogazownie rozwiązują problem z resztkami bio i pozostają przyjazne dla środowiska. Przy ul. Prądocińskiej za kilka lat powstanie instalacja, która odpady roślinne zamieni w ekologiczny gaz i nawóz. Obecnie trwa nawiązywanie współpracy z gminami stowarzyszonymi w Metropolii Bydgoszcz.

Wszystkie samorządy stoją przed nowymi wyzwaniami w zakresie gospodarowania odpadami. Nasze działania koncentrują się na tym, aby zagwarantować stabilne opłaty za śmieci oraz osiągać coraz wyższe wskaźniki recyklingu. W tym celu miejska spółka ProNatura prowadzi intensywne prace związane z unowocześnieniem Stacji Segregacji Odpadów. Kolejnym krokiem będzie budowa nowoczesnej biogazowni – mówi wiceprezydent Michał Sztybel

Biogazownia, która będzie w stanie przerobić rocznie do 60 tys. ton odpadów bio ma powstać przy ul. Prądocińskiej – z dala od zabudowy mieszkaniowej, przy drodze krajowej nr 10. Miejska spółka ProNatura stara się o dofinansowanie zewnętrzne na ten cel. Ze względu na prośrodowiskowy charakter inwestycji i współpracę wielu gmin może ono wynieść do 85%. Szacuje się, że budowa inwestycja jest warta kilkaset tysięcy złotych.

- Im więcej środków zewnętrznych pozyskamy, tym cena na bramie będzie niższa, a to oznacza niższą opłatę za śmieci, którą ponoszą mieszkańcy. Jesteśmy na etapie zawierania porozumień międzygminnych z gminami ze Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz. W najbliższą środę, na sesji, Rada Miasta podejmie decyzję o ewentualnej współpracy w tym zakresie. Niemal wszystkie gminy w Metropolii Bydgoszcz deklarują chęć zawarcia porozumień – tłumaczy Michał Sztybel.

Biogazownia – po co?
Biogazownie rozwiązują problem z odpadami i pozostają przyjazne dla środowiska. Z odpadków pochodzenia roślinnego powstaje biogaz, który może służyć za paliwo dla śmieciarek. W efekcie końcowym otrzymujemy także ekologiczny nawóz. Funkcjonowanie biogazowni w Bydgoszczy pozwoli także na zapewnienie odpowiednich wskaźników recyklingu, których niespełnianie grozi karami finansowymi.

Biogazownia – kiedy?
Uruchomienie biogazowni zaplanowane jest na początku 2025 roku. Obecnie trwa procedura związana z uzyskaniem decyzji środowiskowej.  W przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie prac projektowych.

Biogazownia – dla kogo?

Miasto zapewnia gotowość do zagospodarowania odpadów bio z całego terenu metropolii Bydgoszcz. W skład stowarzyszenia wchodzą: Barcin, Białe Błota, Bydgoszcz, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Kcynia, Koronowo, Łabiszyn, Mrocza, Nakło nad Notecią, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Pruszcz, Rojewo, Sicienko, Solec Kujawski, Szubin, Żnin, Powiat Bydgoski i Powiat Nakielski. Niewykluczona jest także współpraca z innymi samorządami. Samorządowe partnerstwo z innymi gminami, zapewni rentowność inwestycji i wyższe dofinansowanie zewnętrzne.

Prezentacja z konferencji prasowej znajduje się TUTAJ.

(materiały Urzędu Miasta Bydgoszczy)

biogazowania