Nasza flota wzbogaciła się o jedenaście nowoczesnych pojazdów ciężarowych. Będą wykorzystywane do transportu odpadów. Kupiliśmy śmieciarki jednokomorowe oraz dwukomorowe, czyli pozwalające na jednoczesny odbiór dwóch frakcji odpadów.

 

ProNatura zakupiła m.in. trzy specjalne pojazdy dedykowane do zbiórki odpadów segregowanych. Pierwsze dwa mają zabudowy dwukomorowe w podziale 60 % pojemności duża komora oraz 40% mała komora, pozwalające na jednoczesny odbiór dwóch frakcji odpadów. Duża komora przystosowana wg normy EN 840 1,2,3 do odbioru pojemników o pojemności od 60 – 1100 litrów, natomiast mała komora opróżnia pojemniki o wielkości od 60 do 240 litrów. Łączna pojemności skrzyni ładunkowej mieści 21m3 odpadów. Zabudowa marki Ekocel, model Medium Medium X5 z wrzutnikiem barlift wyposażony jest w automatyczne unoszenie pojemników do załadunku. Zabudowa została zamontowana na podwoziu Mercedes Benz Actros.

Trzeci pojazd marki Mercedes Benz Econic ma kabinę czteroosobową, bezstopniową typu autobus, pozwalającą na szybkie oraz komfortowe wejście i wyście z kabiny operatorów. Zabudowa śmieciarki na tym podwoziu to pełni zautomatyzowany wrzutnik dzielony pozwalający na niezależne opróżnianie dwóch pojemników jednocześnie bez konieczności dodatkowej obsługi. Wystarczy dostawić pojemnik, który automatycznie zostaje podniesiony, opróżniony i odstawiony. Skrzynia o pojemności 22m3 w połączeniu z automatycznym wrzutnikiem oraz niską bezstopniową kabiną sprawiają, że pojazd jest w stanie wykonać prace o 30% szybciej niż pozostałe pojazdy. Zabudowa została stworzona przez firmę Ekocel, a sygnowana jest symbolem Medium XL-ib.

Spółka zakupiła też śmieciarki jednokomorowe. Pierwszy pojazd na podwoziu Scania z kabiną 4 osobową LE (low entry) ułatwiające wsiadanie i wysiadanie podczas pracy posiada zabudowę jednokomorową marki Ekocel, model Medium XL z wrzutnikiem SK 200 czyli belkowym niedzielonym. Dodatkowo pojazd wyposażony jest w automatyczne urządzenie myjące pojemniki pozwalające na wykonywanie tych czynności podczas odbioru odpadów

Kolejnych pięć ma zabudowę marki Farid Industrie. Podwozia na których zainstalowane zostały zabudowy tych pojazdów to Renault D WIDE. Zabudowy śmieciarki to model T1 PLUS z belkowym, niedzielonym wrzutnikiem. Pojazdy posiadają dużą przestrzeń ładunkową, która jest w stanie pomieścić 23m3 odbieranych odpadów.

Kolejny pojazd z zabudową śmieciarki jednokomorowej posiada automatyczną myjkę do pojemników marki Farid Industrie. Zabudowa została osadzona na podwoziu Renault D WIDE Zabudowa śmieciarki to model T1 PLUS z belkowym, niedzielonym wrzutnikiem. Mimo zbiorników na wodę do mycia pojemników, skrzynia ładunkowa ma pojemność 19m3

Zabudowa ostatniej śmieciarki została osadzona na podwoziu Mercedes Benz ACTROS wyposażonym w silniki o nominalnej mocy 320 km i spełniającym normę emisji spalin EURO VI. Zabudowa śmieciarki to model T1 PLUS z belkowym, niedzielonym wrzutnikiem.

Wszystkie pojazdy wyposażone są m.in. w skrzynki narzędziowe pozwalające przewozić worki na odpady podczas zbiórki segregacji, zbiorniki na wodę sanitarną dla pracowników oraz klimatyzację kabiny zgodnie z wymogami określającymi kryteria pojazdów odbierających odpady. Każda ciężarówka wyposażona została w zautomatyzowaną skrzynię biegów, która zdecydowanie poprawia ergonomię pracy kierowcy oraz wpływa na niskie zużycie paliwa.