Chcecie zobaczyć, jak pracuje bydgoska ekoelektrociepłownia nie wychodząc z domu? Przygotowaliśmy nowe filmy – pierwszy pokazuje, jak pracuje Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych a drugi to animacja 3D dla dzieci.

 

Od rozpoczęcia działalności ZTPOK w 2016 r. do marca br., gdy ze względów bezpieczeństwa oraz ochrony pracowników Spółki przed potencjalnym zagrożeniem związanym z Covid-19, zawieszono zajęcia na terenie ekoelektrociepłowni, tysiące osób zostało objętych edukacją ekologiczną prowadzoną przez ProNaturę. Funkcjonująca na jej terenie ścieżka edukacyjna uświadomiła już wielu grupom, jak ważna jest ekologiczna gospodarka odpadami. Specjalną ścieżką na terenie ZTPOK przeszły dzieci z przedszkoli, uczniowie, studenci, a także przedstawiciele samorządów, instytucji i stowarzyszeń. Każda odwiedzająca nas grupa rozpoczyna zajęcia w salce edukacyjnej, gdzie m.in. oglądając animacje zapoznaje się z procesem segregacji odpadów i ich termicznego unieszkodliwiania. Nasze dotychczasowe filmy edukacyjne powstały jeszcze przed 2015 r., czyli przed oddaniem ZTPOK do użytku, na podstawie danych projektowych. Kilka merytorycznych elementów uległo już zmianie. Technika kręcenia tego typu produkcji została ponadto udoskonalona. Wsłuchując się we wszystkie głosy i opinie, postanowiliśmy stworzyć je od nowa, tym razem bazując na wiedzy, którą posiadamy już z pracy instalacji, a także w oparciu o rzeczywiste ujęcia.

Wycieczki po instalacji i prowadzone na jej terenie lekcje to nie jedyna forma edukacji ekologicznej oferowana przez bydgoską Spółkę. W placówkach szkolnych i przedszkolach prowadzone są ekolekcje, podczas których wykorzystywany jest specjalny Ekobus wyposażony w ciekawe i nowoczesne narzędzia dydaktyczne.

Prowadzona przez ProNaturę edukacja ekologiczna ma na celu rozwijanie wśród mieszkańców dobrych praktyk postępowania z odpadami, począwszy od świadomych zakupów i ograniczania wytwarzanych śmieci, przez ich segregację, aż po budowanie świadomości, że odpady mogą być wykorzystane jako surowiec energetyczny. Ważne jest stałe uświadamianie i przekazywanie pozytywnych wzorców już od najmłodszych lat, a nie jednostokowe akcje ulotkowe czy reklamowe.

- Edukacja ekologiczna to ważny element ochrony środowiska. Świadomość zagrożeń oraz szans na zdrowe życie w zgodzie z naturą przynosi efekt globalny w postaci czystego środowiska naturalnego. Dbamy, aby edukacja była skuteczna, adresowana do wszystkich i w sposób klarowny przekazywała wiedzę ekologiczną. Cieszymy się więc, że docieramy z naszymi działaniami do tak wielu osób i chcemy, aby z każdym rokiem ta liczba rosła – wyjaśnia Konrad Mikołajski, prezes Zarządu ProNatury.