4 podmioty są zainteresowane budową spalarni odpadów w Bydgoszczy. Tyle ofert otwarto 21 listopada 2011 roku w ramach przetargu na zaprojektowanie i budowę instalacji.

4 podmioty są zainteresowane budową spalarni odpadów w Bydgoszczy. Tyle ofert otwarto 21 listopada 2011 roku w ramach przetargu na zaprojektowanie i budowę instalacji.

W ramach postępowania przetargowego złożono następujące oferty:

  1. PBG S.A., PBG Energia Sp. z o. o. ,Constructions Industriales de la Mediterranee S.A. – CNIM, Rafako S.A. – 789 660 000,00 zł brutto
  2. Polimex Mostostal S.A., Fisia Babcock Environment GmgH, Korporacja Budowlana Doraco
    Sp. z o.o. – 797 736 786,97 zł brutto
  3. Astaldi S.p.A, Termomeccanica Ecologia S.p.A. – 528 288 942,05 zł brutto
  4. Mostostal Warszawa S. A. – 644 512 640,69 zł brutto

- To kolejny krok w realizacji inwestycji. Przed nami kolejny, bo rozpoczyna się procedura oceny ofert, która ma na celu wyłonienie Wykonawcy, odpowiedzialnego  za projekt i budowę zakładu termicznego przekształcania odpadów – mówi Marcin Janczylik, rzecznik ProNatury. - W ramach Projektu powstanie również kompostownia na odpady biodegradowalne w Bydgoszczy i stacja przeładunkowa w Toruniu. Wykonawca będzie zobowiązany również do uzyskania stosownych zezwoleń na rozpoczęcie prac budowlanych– dodaje.

Budowa spalarni to jedna z największych inwestycji w regionie, realizowanych z wykorzystaniem funduszy unijnych. Zakład powstanie na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Pod koniec 2014 roku zacznie przyjmować pierwsze tony śmieci.  Rocznie utylizować będzie około 180 tysięcy ton odpadów z Bydgoszczy, Torunia oraz z gmin powiatów bydgoskiego i toruńskiego. Spalarnia rozwiąże nie tylko problem składowania śmieci, ale będzie również źródłem zielonej energii. W procesie utylizacji wyprodukowany zostanie prąd, który zabezpieczy potrzeby inwestorów z Bydgoskiego Parku Przemysłowo - Technologicznego. Instalacja rocznie produkować będzie także spore ilości ciepła, w ponad 90% odpowiadając zapotrzebowaniu Bydgoszczy poza okresem grzewczym.